مصرف مشروبات الکی خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش میدهد

مصرف مشروبات الکی خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش میدهد

در حال حاضر تعداد قربانيان سرطان دهان در اين كشور بيشتر از مجموع قربانيان سرطان رحم و بيضه است.

بر اساس اين گزارش، در يك سال گذشته از ميان حدود پنج هزار مرگ ناشي از انواع سرطانها در انگليس، بيش از هزار و ‪ ۶۰۰‬نفر (تقريبا يك سوم) به دليل ابتلا به سرطان دهان در گذشته‌اند و اغلب اين عده افراد سيگاري و ميگسار بوده‌اند.

آمارهاي رسمي بهداشت انگليس نشان مي‌دهد كه ميزان ابتلا به سرطان دهان از سه هزار و ‪ ۴۱۱‬مورد در سال ‪ ۱۹۹۲‬به چهار هزار و ‪ ۲۸۵‬مورد در سال ‪۲۰۰۱‬ رسيده است.

مساله ارتباط استعمال دخانيات با سرطان دهان قبلا مورد توجه محققان قرار گرفته بود، ولي كمتر كسي به ارتباط نوشيدن مواد الكلي با اين بيماري توجه كرده بود.

در حال حاضر الكل دومين ماده مصرفي كشنده پس از سيگار در انگليس محسوب مي‌شود.

اين در حالي است كه در ‪ ۱۵‬سال اخير از ميزان افراد معتاد به سيگار در انگليس كاسته و بر تعداد مصرف‌كنندگان مشروب الكلي افزوده شده است.

پروفسور “الكس ماركام” مديرموسسه تحقيقات سرطان انگليس گفت: در شرايطي كه ميزان ميگساران و معتادان به الكل و به تبع آن مبتلايان به سرطان دهان از يك سو و شدت يافتن بزهكاري‌هاي ناشي از مستي مرتبا در انگليس رو به افزايش است، تلاش دولت كارگري در افزايش ساعات كار ميخانه‌ها پس از ساعت ‪۱۱‬ شب به هيچ وجه قابل توجيه نيست.

بر اساس آمارهاي موسسه تحقيقات سرطان، در حال حاضر نزديك به شش ميليون نفر در انگليس بيشتر از دو برابر حد مجاز بهداشتي مشروب الكلي مي‌نوشند و اين عده به مراتب بيشتر از افراد ديگر در معرض بيماريهاي مختلف و از جمله سرطان دهان قرار دارند.

موسسه تحقيقات سرطان انگليس معتقد است كه دولت اين كشور به آن اندازه كه براي ترك اعتياد سيگار برنامه‌ريزي، سرمايه‌گذاري و تبليغات مي‌كند، در جهت كاهش مصرف مشروب الكلي تلاش نمي‌كند.

پیشنهادی