اعتیاد به قرص های اکس در جوانان بیشتر شده است

اعتیاد به قرص های اکس در جوانان بیشتر شده است

دبير انجمن روان‌پزشكان ايران در مورد گسترش و شيوع داروهاي محرك و قرص‌هاي اكس و نيز مواد مخدري همچون “شيشه” و “كوكائين” در ميان نوجوانان و جوانان هشدار داد.

انجمن علمي روانپزشكان ايران روز يكشنبه با ارسال نمابري با اعلام اين خبر به نقل از دكتر “پرويز مظاهري” افزود: اعتياد به داروهاي محرك و قرص‌هاي اكس در ميان نوجوانان و جوانان طي پنج سال اخير به بيش از دو برابر افزايش يافته است.

مظاهري در آستانه برپايي همايش ساليانه انجمن علمي روان پزشكان ايران گفت: دسترسي آسان به اين مواد و بي‌توجهي خانواده‌ها يكي از مهمترين علل شيوع اين اعتياد است.

وي با اشاره به اينكه قرص‌هاي اكستازي جزو داروهاي محرك از گروه “آمفتامين”ها هستند تصريح كرد: روان پزشكان اين داروها را در بيماري كه به ‪ ADHD‬معروف است، براي كودكان “بيش فعال” تجويز مي‌كنند.

دكتر مظاهري گفت: در تمام دنيا اين دارو فقط با نسخه روان‌پزشكان تجويز مي‌شود كه با كمال تاسف شاهد ورود غير قانوني آن به بازارهاي داخل كشور هستيم.

وي افزود: داروهاي محرك كه جوانان براي نيرو گرفتن نيرو و سرخوشي مصرف مي‌كنند، از نظر جوانان ماده مخدر شناخته نمي‌شود كه با توجه به عواقب و پيامدهاي منفي اين داروها، خانواده‌ها و مسئولان انتظامي به شدت نگران رشد و شيوع اين داروها و مواد در جامعه هستند.

دبير انجمن روان پزشكان ايران يادآور شد: نكته جالب در مورد داروهاي محرك عملكرد متفاوت آن در كودكان و نوجوانان است.

وي تصريح كرد: در صورت مصرف اين دارو ،كودكان بيش فعال به آرامش مي‌رسند، اما همين دارو در نوجوانان سبب بي‌خوابي ،بي قراري ،پرخاشگري و … مي‌شود.

دكتر مظاهري يكي از محورهاي كنگره امسال را آشنايي پزشكان متخصص با داروهاي جديد در زمينه درمان بيماري‌هاي رواني است.

وي افزود: همچنين در كنگره امسال در زمينه روان پزشكي رابط و جنبه‌هاي رواني بيماري‌هاي قلبي، كليوي، پوستي و روماتولوژي مطالب جديدي ارايه خواهد شد.

دبير انجمن روانپزشكان ايران تصريح كرد: موضوع اعتياد به عنوان يكي از كارگاه‌هاي آموزشي در اين همايش ارايه خواهد شد.

همايش ساليانه انجمن علمي روان پزشكان ايران با هدف ارايه جديدترين يافته‌هاي اين رشته و با حضور متخصصان روان پزشكي و نيز متخصصان ساير رشته‌هاي پزشكي اول تا سوم آذرماه امسال در بيمارستان ميلاد تهران برگزار مي‌شود.

پیشنهادی