چاقی خطر ابتلا به بیماریهای (کلیوی) را افزایش میدهد

رژیم-کانادایی

چاقی خطر ابتلا به بیماریهای (کلیوی) را افزایش میدهد

بر اساس نتايج به دست آمده از يك مجموعه مطالعات گسترده، احتمال پيشرفت بيماري مرض كليه در افراد مبتلا به چاقي و اضافه وزن كه مبتلا به فشارخون بالا نيز هستند بسيار بيشتر از افرادي است كه وزن طبيعي و متناسب دارند

آمارها حاكي از آن است كه در ۲ دهه گذشته رشد چاقي در ميان بزرگسالان آمريكايي ۲ برابر بيشتر شده و از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد رسيده است به طوري كه در حال حاضر دو سوم از جمعيت افراد بزرگسال ر اين كشور مبتلا به عارضه چاقي و يا اضافه وزن هستند. چاقي و اضافه وزن ۲ عامل مهم خطرزا در بروز چندين بيماري مزمن از جمله افزايش فشار خون ديابت و بيماري‌هاي قلبي هستند اما اطلاعات امروزي در مورد خطر بروز بيماري مرض كليه در افراد چاق هنوز محدود است. دكتر هولي كرامر از مركز طب لويولا در دانشگاه ايلينويز در اين باره اظهار كرد: اين مطالعات وجود رابطه بين چاقي و خطر بروز بيماري كليوي را در ميان جوامع پرخطر تاييد مي‌كند. اين مطالعات بر روي ۶۰۰۰ فرد مبتلا به فشار خون بالا صورت گرفت كه هيچ يك از آنها در آغاز آزمايشات ناراحتي يا مشكل كليه نداشته‌اند. نتايج اين تحقيقات كه در مجله آمريكايي “امراض كليوي” منتشر شده حاكي از آن است كه پس از گذشت ۵ سال از اين بررسي‌ها مشخص شد احتمال ابتلا به بيماري مرض كليه در افرادي كه وزن مناسب داشتند ۲۸ درصد، در افراد دچار اضافه وزن ۳۱ درصد و در افراد چاق ۳۴ درصد است.

لذا اين محققان هشدار دادند كه با روند اپيدمي فعلي چاقي در آمريكا اين كشور به سمت افزايش تعداد مبتلايان به بيماري‌هاي كليوي طي دهه آينده پيش خواهد رفت.

پیشنهادی