ارتباط پوکی استخوان و بیماریهای قلبی

ارتباط پوکی استخوان و بیماریهای قلبی

افراد مبتلا به پوکی استخوان در معرض افزایش ابتلا به بیماری عروق قلب (CAD) قرار دارند که در آن تشکیل پلاک عروقی ، قلب را در معرض کاهش ذخیره خونی کلسیم قرار می دهد. در واقع پوکی استخوان در مقایسه با برخی ریسک فاکتورهای بیماری قلبی ، عامل قوی تری برای بیماری قلبی عروقی محسوب می شود.
مطالعات قبلی نشان داده اند که زنان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر به سکته مغزی و مشکلات قلبی عروقی مانند نارسایی احتقانی قلب و درد قفسه سینه دچار می شوند.
اما هیچ کس نتایج آنژیوگرافی از طریق کاتاتر که استاندارد طلایی برای تشخیص این موضوع است را مورد بررسی قرار نداده بود. با کاتاتریزاسیون پزشکان ماده ای را به بدن تزریق می کنند تا آنژیوگرام بدست آید که امکان مشاهده مستقیم عروق کرونر را برای تشخیص وجود انسداد فراهم می سازد.
در این مطالعه مشخص شد که مبتلایان به بیماری قلبی عروقی بیشتر دچاراستخوان شکننده بودند. این ارتباط حتی برای مبتلایان به پوکی استخوان شدید تر بود.
بعلاوه پس از در نظر گرفتن ریسک فاکتورهای معمول ، پوکی استخوان یک عامل پیش بینی کننده بیمای قلبی عروقی شناخته شد. بطوریکه احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی در مبتلایان به پوکی استخوان شش برابر بود. در واقع دراین بررسی پوکی استخوان نسبت به قند خون و فشار خون بالا ، یا سابقه خانوادگی ابتلا ی زود هنگام به CAD عامل قوی تر برای دچار شدن به این بیماری در نظر گرفته شد.

پیشنهادی