استفاده زیاد از (گوشت قرمز) سلامت بیماران سیروز کلیوی را تهدید می کند

استفاده زیاد از (گوشت قرمز) سلامت بیماران سیروز کلیوی را تهدید می کند

يك متخصص بيماري‌هاي دستگاه گوارش و كبد گفت : مصرف زياد گوشت قرمز سلامت مبتلايان به بيماري سيروز كبدي (تنبلي كبد) را تهديد مي‌كند. 
دكتر “علي اميني ” روز دوشنبه در گفت و گو باايرنا افزود : گوشت قرمز يكي از منابع اصلي توليد آمونياك است كه مي‌تواند وضعيت هوشياري مبتلايان به اين بيماري را تغيير داده و هوشياري آن‌ها را دچار اختلال كند.

وي اظهار داشت : بر اين اساس مصرف گوشت قرمز در مبتلايان به بيماري سيروز كبدي بايد به مقدار مورد نياز و بر حسب دستورات پزشك معالج صورت گيرد.

اميني افزود: يكي از اعمال كبد خنثي كردن سموم داخلي و خارجي است كه بر اثر ابتلا به بيماري سيروز كبدي يكي از اين سموم به‌نام آمونياك مي‌تواند اثرات مخربي بر روي مغز بگذارد.

اين متخصص گفت: يكي ديگر از اعمال كبد توليد برخي از فاكتورهاي دخيل در روند انعقاد خون است كه در مبتلايان به بيماري سيروز كبدي اين فاكتورها به مقدار كم ساخته شده و در نتيجه اين بيماران آسان تر دچار خونريزي در نقاط مختلف بدن مي‌شوند.

وي افزود: از آنجا كه خونريزي در مبتلايان به اين بيماري مي‌تواند سبب اختلال هوشياري شود، بايد از بروز آن پيشگيري كرد.

اميني اظهار داشت: هر نوع آسيب فيزيكي شديد به بدن بر اثر تصادف نيز مي‌تواند سبب وخيم شدن حال بيمار و اختلال هوشياري در وي شود.

وي در خصوص درمان مبتلايان به بيماري سيروز كبدي افزود: درمان مبتلايان به بيماري سيروز كبدي از طريق دارو درماني و رعايت رژيم غذايي امكان‌پذير است.

وي يادآور شد: پروپرانولول، سرم آلبومين، لاكتولوز (براي كم كردن آمونياك خون دربيماران مبتلا به گيجي)،مولتي ويتامين،گليسيريزين وخارعليص ازجمله داروهايي است كه‌دردرمان مبتلايان به‌بيماري سيروز كبدي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

“بيماري سيروز كبدي اختلال جدي و پيشرونده‌اي است كه در واقع پاسخ كبد به ضايعاتي است كه به آن وارد مي‌شود.”

پیشنهادی