اسپری و حالت دهنده مو را در دوران بارداری مصرف نکنید

رشد مو

اسپری و حالت دهنده مو را در دوران بارداری مصرف نکنید

نتایج بررسی های صورت گرفته شنان داده است که استفاده از محصولات حالت دهنده مو در زنان باردار می تواند با تولد نوزاد ناقص و معیوب در ارتباط باشد

به گزارش خبرنگار سایت نایس بانو، پژوهشگران علوم پزشکی در كالج ایمپریال لندن می گویند می گویند تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناك است.

آنان عنوان کردند که اگر زنان در دوران بارداری بطور مداوم با اسپری مو تماس داشته باشند، احتمالا خطر تولد نوزادان پسر با مشكلات و نواقص اعضای تولید مثلی، افزایش پیدا می‌ كند. این افراد بخصوص شامل ارایشگرهایی می شود که به ویژه در محل كار یعنی آرایشگاه تماس نزدیک و دائمی با این مواد دارند.

در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می ‌شوند، به طوری كه مجرای ادراری آن ها از غدد جنسی جدا می‌ شود.

دانشمندان تاكید كردند كه تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این نقص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می ‌دهد.

مطالعات نشان می ‌دهد كه نرخ ابتلا به این نقص عضو در كودكان پسر طی دهه ‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

برخی كارشناسان می‌ گویند كه نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیكی كه فتالاتس نامیده می‌ شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است. این ماده شیمیایی می تواند تعادل هورمون ‌ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی‌ ها چند سال است كه در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد كه از سال ۲۰۰۵ از استفاده از آن در اسپری ‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می ‌شود.

 

پیشنهادی