تاثیر غذا و مکمل ها روی مو

رشد مو

تاثیر غذا و مکمل ها روی مو

مصرف فست فود و غذاهای چرب و سرخ کردنی به علت چربی زیاد موجب بسته شدن عروق خونی و کاهش خونرسانی به ریشه مو و در نهایت ریزش مو می‌شوند که این مشکل در افراد لاغر هم بروز می‌کند.

به گزارش خبرنگار سایت نایس بانو، همچنین مصرف زیاد روغن‌ها بویژه روغن جامد نیز باعث ریزش مو می‌شود، اما استفاده از روغن‌های گیاهی در طبخ غذاها به خصوص روغن زیتون و هسته انگور ریزش مو را کاهش می‌دهد.

چربی خون بالا، موهای چرب و خارش سر نیز باعث ریزش مو می‌شود.

روند ریزش مو در افراد چاق به علت سخت شدن رگ‌ها بیشتر است و مصرف شیر و ماست کم چرب باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شود، اما مصرف لبنیات پرچرب این عارضه را تشدید می‌کند.

خواب شبانه کم نیز در ریزش مو تاثیر دارد. البته ساعت خواب هم بسیار مهم است و بهترین زمان خواب ساعت ۲۲ تا ۷ صبح است.

افراط در نوشیدن چای سیاه باعث ریزش مو می‌شود، اما چای سبز رویش موها را بهبود می‌بخشد. چای سبز باعث کاهش سوخت و ساز بدن، کاهش میزان هورمن‌های مردانه در زنان و در نهایت جلوگیری از ریزش موها می‌شود.

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه برای جلوگیری از ریزش مو مفید است به عنوان نمونه اسفناج از سبزیجاتی است که تاثیر زیادی بر بهبود روند رشد مو دارد، مصرف گوشت قرمز و مرغ به علت دارا بودن آهن باعث رویش بهتر موها می‌شود، اما ماهی به علت اینکه حاوی امگا ۳ فراوانی است، تاثیر بیشتری در جلوگیری از ریزش موها دارد.

استفاده از استروژن‌های گیاهی بویژه سویا تاثیر چشمگیری در جلوگیری از ریزش دارد.

همچنین ورزش متناسب با سن فرد، در پیشگیری از ریزش مو و سفید شدن آن نقش دارد. البته ورزش حرفه‌ای و قهرمانی در زنان نتیجه‌ای معکوس دارد و ریزش مو را تشدید می‌کند.

در کل ورزش روزانه موجب ترشح هورمون آندورفین، کاهش استرس و جلوگیری از ریزش مو می‌شود. و در همه حالت کاهش استرس موجب بهبود روند رویش موها می‌شود.

همچنین در مصرف کنندگان سیگار، قلیان و الکل ریزش مو شایع‌تر است و اثرات نامطلوب قلیان بر ایجاد این مشکل بسیار شدیدتر از سیگار است.

قطع یکباره داروهای هورمونی و قرص‌های جلوگیری از بارداری در زنان موجب ریزش موی شدید می‌شود. اختلالات قاعدگی نیز از علل زمینه‌ساز ریزش مو در زنان است.

ریزش مو پس از زایمان غیرطبیعی است و در صورتی که تا ماه دوم پس از زایمان ادامه داشته و شدید باشد باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه شود، زیرا راهکارهای درمانی رویش مو پس از ماه دوم چندان نتیجه بخش نیست و رویش موها جبران پذیر نیست.

تغییرات هورمونی در حوالی دوران یائسگی از علل ریزش مو است، در این دوران کاهش هورمون‌های زنانه و افزایش ترشح هورمو‌ن‌های مردانه موجب ریزش مو می‌شود، اما در صورت ریزش موی شدید در حوالی یائسگی مصرف فیناستراید در صورت صلاحدید پزشک متخصص باعث رفع مشکل ریزش می‌شود.

به یاد داشتهع باشید که برس کشیدن و شانه کردن وسواس گونه موها از علل ریزش موها است، بهتر است روزانه فقط یک بار موها را شانه کنید.

همچنین شست و شوی زیاد موی سر از علل بروز ریزش مو است، حتی افرادی که موهای چرب دارند نباید در هر نوبت حمام کردن موها را شامپو بزنند بلکه با مراجعه به پزشک و تجویز شامپوهای مخصوص موهای چرب باید در صدد رفع این مشکل برآیند. شست و شوی کم و هفته‌ای یک نوبت نیز باعث ریزش مو می‌شود.

دستکاری زیاد موها و افراط در مصرف تافت، واکس و حالت دهنده‌های مو باعث ریزش مو می‌شود.

بستن محکم موها در دختران موجب سست شدن مو و ریزش می‌شود. طبق بررسی ها سفت بستن موها باعث خالی شدن ناحیه پیشانی و کناره‌های سر است که امروزه بسیار شایع شده است.

استفاده از روسری‌هایی با مواد مصنوعی و استفاده از چندین لایه شال و روسری و بستن هدهای محکم در ناحیه جلویی رویش موها به علت افرایش فشار وارده بر ریشه مو از عوامل زمینه‌ساز ریزش است.

کمبود آهن و ویتامین D از علل شایع ریزش موها است. در افرادی که ریزش مو دارند مخصوصا خانم ها لازم است سالیانه یک نوبت میزان آهن و ویتامین D بدن اندازه‌گیری شود و در صورت کمبود ویتامین D، با مصرف قرص‌های مکمل یک بار در هفته کمبود این ویتامین جبران می‌شود و پس از آن نیز مصرف ماهی یک عدد قرص برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کفایت می‌کند.

مصرف مکمل های حاوی مصرف روی، آهن، انواع ویتامین های گروه B، امگا – ۳ و ویتامین E باعث جبران ریزش مویی می‌شود که به علت کمبود ویتامین ایجاد شده است.

پیشنهادی

برچسب ها