۸۰ درصد از دختران دانش آموز ایرانی دچار اختلالات ساختاری هستند

۸۰ درصد از دختران دانش آموز ایرانی دچار اختلالات ساختاری هستند

بر اساس آخرين نتايج تحقيقات بيش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان دختر ايراني به علت فقر حركتي به اختلالات ساختاري از طيف ضعيف تا شديد مبتلا هستند.

دكتر فرزانه تركان متخصص طب فيزيكي و توانبخشي . با اشاره به اين كه فقر حركتي علت عمده بروز مشكلات ساختاري و اندام در دانش‌آموزان به ويژه دختران است، اظهاركرد: عدم توجه دانش‌آموزان به ورزش به مشكلات اندام و ستون فقرات منجر شده و اكثر دانش‌آموزان به علت ضعف عضلات تحت فشار ناگهاني حين ورزش و يا حمل كيف نامناسب به درد ستون فقرات و اندام فوقاني مبتلا مي‌شوند.

وي استفاده از كيف سنگين و نامناسب در دانش‌آموزان را علت دردهاي پراكنده شانه و ستون فقرات دانست و ادامه داد: نشستن غير اصولي در پشت نيمكت‌هاي غير استاندارد مدارس از ديگر دلايل اختلالات ساختاري مثل گوژ پشتي و انحرافات ستون فقرات است.

به اعتقاد اين متخصص، عدم توجه به ورزش، كاهش فعاليت جسماني علت بروز ضعف در ساختار بدني دانش‌آموزان است لذا توجه جدي به ورزش در ساعات ورزش و طرز صحيح نشستن در پشت نيمكت‌هاي مناسب الزاميست.

دكتر تركان در خاتمه خاطرنشان كرد: بهترين وسيله براي حمل كتب درسي كوله پشتي دو بنده است كه فشار را به طور متوازن بر نقاط مختلف بدن وارد كند.

پیشنهادی