دو دانشمند ایرانی راهکار جدیدی برای درمان آب سیاهی چشم پیدا کرده اند

دو دانشمند ایرانی راهکار جدیدی برای درمان آب سیاهی چشم پیدا کرده اند

اين روش كه نانواسپرينگ(‪Nano Spring)‬نام دارد، توسط دكتر عليرضا غفاريه جراح و متخصص چشم پزشكي و پژوهشگر پژوهشگاه پليمر وپتروشيمي ايران و دكتر عبدالعلي ابراهيمي استاديار آسيب شناسي، مطرح شده است.

دكتر عليرضاغفاريه متخصص و جراح چشم‌پزشكي، روز يكشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: در اين روش، با استفاده از فناوري نانو، به جاي تخريب شبكه ترابكولار با كمك فنرهاي نانو، اين شبكه از داخل گشاد مي‌شود و اين روش مشابه روش ‪ Stent‬است كه براي رفع تنگي عروق قلبي استفاده مي‌شود.

وي افزود: روش‌هاي طبي و جراحي مختلفي براي درمان بيماري خطرناك و كور كننده “آب سياه” وجود دارد و اكنون روشهاي جراحي بيشتر بر تخريب بافتي و ايجاد سوراخ در شبكه خروجي به كمك ليزر و جراحي متمركز است.

دكتر غفاريه اظهارداشت: بيش از دوميليون نفر در جهان به بيماري آب سياه يا “گلوكوم” مبتلا هستند و اين بيماري جزو علل شايع نابينايي در دنيا به شمار مي‌رود كه بيش از ‪ ۸۵‬درصد از بيماران آب سياه‌مزمن، عمل با زاويه باز انجام مي‌دهند.

اين متخصص چشم پزشكي افزود: مشكل‌اصلي آب سياه، كاهش خروج مايع زلاليه به دليل افزايش مقاومت در شبكه ترابكولار و كانال اشلم است كه منجر به افزايش فشار داخلي چشم و در صورت درمان نشدن، باعث صدمه به عصب بينايي و كوري مي گردد.

پیشنهادی

برچسب ها