قرص اکستازی خطر ابتلا به عفونتها را افزایش میدهد

قرص اکستازی خطر ابتلا به عفونتها را افزایش میدهدپ

يك گروه از محققاني كه در جشنواره يك هفته‌اي انجمن ترويج علوم انگليس شركت جسته‌اند در گزارشي كه به اين اجلاس ارائه كردند خاطر نشان ساختند كه قرص اكستازي با سركوب سيستم ايمني بدن افراد، احتمال ابتلاي آنان را به انواع عفونتها بالا مي‌برد.

دكتر تامس كانر و همكارانش از ترينيتي كالج دانشگاه دوبلين در تحقيقات خود دريافته‌اند كه قرص اكستازي كه با عنوان شيميايي “ام دي ام آ ‪”MDMA‬ شناخته مي‌شود علاوه بر آنكه حالت سرخوشي موقت به وجود مي‌آورد و كمرويي و خجالتي بودن فرد را در دوره تاثير دارو از بين مي‌برد، مصرف‌كنندگان را در معرض خطر مرگ ناشي از ابتلا به انواع عفونتها قرار مي‌دهد.

كانر به مورد يك جوان ‪ ۲۰‬ساله اشاره كرد كه به زوناي چشم دچار شده بود.

به گفته كانر اين نوع بيماري در ميان افراد جوان بسيار به ندرت بروز مي كند مگر آنكه سيستم ايمني بدن آنان از كار افتاده باشد. تحقيقات بعدي نشان داد كه اين جوان از قرص اكستازي استفاده مي‌كرده است.

پرونده هاي پزشكي مورد مطالعه كانر و همكارانش همچنين به وضع دو جوان ديگر اشاره داشت كه اندكي پس از مصرف قرص اكستازي به مننژيت مبتلا شده‌اند.

بر اساس يك بررسي آماري كه سه سال قبل در انگليس به انجام رسيد درصد زيادي از مصرف‌كنندگان قرص اكستازي در اين كشور، پس از مدتي به پزشكان خانوادگي خود اطلاع داده بودند كه به يكي از انواع بيماريهاي عفوني مبتلا شده‌اند.

به گفته دكتر كانر قرص اكستازي در عين حال مي‌تواند موجب بروز تب شديد، افزايش فشار خون و ازدياد تراز دلهره و اضطراب در فرد شود.

اين قرص همچنين در ايجاد اختلال در ضربان قلب، بروز حالت صرع و خونريزي مغزي نيز نقش موثري دارد.

تحقيقات نشان مي‌دهد، در مورد كساني كه براي مدت طولاني از اين قرص استفاده مي‌كنند اعصاب انتقال‌دهنده ماده سروتونين در مغز آسيب مي‌بيند و اين امر موجب مي‌شود اين افراد به اختلالات رفتاري و رواني دچار شوند و در معرض افسردگي‌هاي شديد قرار گيرند.

پیشنهادی