ناراحتی های کبدی از بیشترین بیماریها در ایران است

ناراحتی های کبدی از بیشترین بیماریها در ایران است

سازمان بهداشت جهاني ،ايران را جزو مناطق آلوده ويروسي جهان معرفي كرده است، اين در حالي است كه با رعايت نكات اوليه بهداشتي مي‌توان بعضي از بيماريها را ريشه‌كن كرد.

كبد يا همان جگر در سمت راست ناحيه شكم زير دنده‌ها قرار گرفته است. اين عضو با وزني حدود يك كيلو تا يك كيلو و دويست گرم بزرگترين اندام دروني بدن است و از دو بخش به هم چسبيده تشكيل شده است و در صورت آسيب يا بيماري، اين امكان وجود دارد كه بخشي از كبد را جدا كرد، اما زندگي بدون كبد امكان پذير نيست چراكه اين عضو به عنوان پالايشگاه بدن عمل مي‌كند.

خون در گردش خود درون بدن از تمامي اندام‌ها عبور مي‌كند و زمان عبور خون از كبد، تقريبا تمامي مواد سمي توسط كبد جذب مي‌شود و اين عضو با داشتن آنزيم‌هاي اختصاصي قدرت تجزيه و تبديل مواد را داراست.

بخشي از اين مواد زايد پس از تجزيه دوباره به خون بازگردانده مي‌شوند تا از طريق كليه‌ها دفع شود و بخش ديگر از راه كيسه صفرا كه چسبيده به كبد است به روده ريخته شده و سپس از بدن خارج مي‌شوند.

بي‌بي‌سي نوشت: هر دارويي كه مصرف مي‌شود، درماني براي يك درد يا ناراحتي در يك عضو است، اما همين دارو مي‌تواند براي عضو ديگر سم محسوب شود و كبد بايد اين سموم را از خون جدا كند، بدين ترتيب مصرف همزمان يا مداوم داروها به مرور زمان مي‌تواند به اين عضو آسيب بزند و نبايد فراموش كرد كه الكل و نيكوتين نيز جزو سموم محسوب مي‌شوند.

يكي ديگر از وظايف مهم كبد تنظيم چربي خون است. به اين ترتيب كه چربي را از خون گرفته، آن را ذخيره يا در صورت نياز به مواد ديگر تبديل مي‌كند و چربي اضافه نيز تا حدي از طريق صفرا دفع مي‌شود، اما گاهي اوقات كبد نمي‌تواند در مورد چربي‌ها خوب عمل كند و در اين حالت گفته مي‌شود كه كبد چرب است.

در افرادي كه كبد چرب دارند با خوردن اندكي چربي به سرعت بالا مي‌رود و داشتن كبد چرب با درد يا عارضه خاصي همراه نيست و مساله به عنوان يك بيماري محسوب نمي‌شود، اما كبد چرب يا كبد تنبل فرد را در معرض خطر بيمار- يهاي قلبي و عروقي قرار مي‌دهد و بهترين توصيه پزشكي در اين زمينه داشتن برنامه غذايي كم چربي و سبك است.

بيماري‌هاي كبدي به هپاتيت معروف هستند و هپاتيت به معناي التهاب كبد است و اين التهاب گاه مي‌تواند بر اثر يك عامل مكانيكي مثل ضربه به شكم ايجاد شود و اگر ضربه شديد نباشد و باعث پارگي كبد نشود، التهاب با چند روز استراحت برطرف مي‌شود.

دسته ديگر از التهاب‌ها يا هپاتيت‌هاي كبدي، هپاتيت‌هاي ويروسي هستند و در واقع اين هپاتيت‌هاي ويروسي هستند كه امروزه به عنوان يكي از مشكلات عمده پزشكي جهان به شمار مي‌آيند.

هپاتيت‌هاي ويروسي مانند ساير بيماري‌هاي ويروسي واگيردار هستند و در كشورهايي كه سطح بهداشت اجتماعي پاييني دارند شيوع گسترده‌اي نشان مي‌دهند.

هپاتيت‌هاي ويروسي با توجه به نوع به ويروس به چندين دسته تقسيم مي‌شوند، كه مهمترين آنها “هپاتيت نوع آ” و “هپاتيت نوع ب” هستند.

هپاتيت “نوع آ” ، همان يرقان يا زردي است. ويروس “هپاتيت آ” وارد كبد مي‌شود و اين بافت را آلوده مي‌كند و كبد آلوده شده نمي‌تواند به وظايف خود خوب عمل كند و بدين ترتيب بيماري با نشانه‌هاي مثل پررنگ شدن ادرار، كم‌رنگ شدن مدفوع، زرد شدن رنگ پوست و سفيدي چشم‌ها همراه است.

ويروس “هپاتيت آ” در كبد بيمار تكثير پيدا مي‌كند و توسط مدفوع از بدن بيمار خارج مي‌شود.

آلوده شدن آب آشاميدني و يا عدم رعايت بهداشت فردي و اجتماعي موجبات انتشار اين بيماري را فراهم مي‌سازد و به ندرت ديده شده “هپاتيت آ” منجر به مرگ شود، اما بهبودي ممكن است بين ‪ ۶‬تا ‪ ۱۲‬ماه به طول انجامد.

مثل ساير بيماري‌هاي ويروسي دارو يا درمان خاصي براي اين بيماري تجويز نمي‌شود.

رعايت بهداشت فردي و عمومي، بهداشت آب و فاضلاب و شستن با دقت و مرتب دستها از اصولي هستند كه بايد به آنها با دقت توجه شود.

سازمان بهداشت جهاني ايران را نيز جزو مناطق آلوده ويروسي جهان معرفي مي كند، در حالي كه مي‌توان با رعايت نكات اوليه بهداشتي، نه تمام بيماري‌ها بلكه حداقل مي‌توانيم “هپاتيت آ” يا يرقان را ريشه‌كن كرد.

پیشنهادی

برچسب ها