تمام قرص های اکستازی در ایران دست ساز و تقلبی میباشد

تمام قرص های اکستازی در ایران دست ساز و تقلبی میباشد

عاقبت مصرف‌كنندگان اكستازي‌ بسيار مرگبارتر از معتادان است

رييس كميته پزشكي باشگاه پژوهشگران جوان گفت: تقريبا تمام قرص‌ها اكستازي موجود در ايران، تقلبي و دست ساز هستند.

دكتر خليل علي‌محمدزاده در حاشيه چهارمين همايش علوم پزشكي مشهد منطقه خراسان – با بيان اين مطلب افزود: اثرات مخرب اين قرص‌ها كه در تهيه آنها از فرآورده‌هاي ارزان قيمت و مواد مخدر و توهم‌زا نيز استفاده مي‌شود، بيشتر از انواع خالص آن هستند.

دكتر محمدعلي‌زاده با تصريح بر اين كه اثرات نامطلوب اكستاسي توسط فروشندگان ان انكار مي‌شود گفت: عاقبت مصرف كنندگان اكستاسي،‌ بسيار خطرناك‌تر و مرگبارتر از معتادان مواد مخدر است.

عضو شوراي مركزي باشگاه پژوهشگران جوان خاطرنشان كرد: مصرف‌كنندگان اكستازي در جهان، امروزه جزء مصرف‌كنندگان همزمان چند ماده مخدر هستند. مصرف‌كنندگان اين قرص‌ها به علت رفتارهاي تحريك آميز، حالتهاي شك و سوءظن در روابط كاري و شخصي، دچار اختلال مي‌شوند.

وي با تاكيد بر اين كه مصرف‌كنندگان اكستاسي در مدت يكسال، نيمي از دوستان خود را به اين سمت سوق مي‌دهند، هشدار داد: جوانان در انتخاب دوستان و محل‌هاي رفت و آمد خود دقت فراوان داشته باشند.

دكتر محمدعلي‌زاده مصرف حتي يكبار اكستاسي را داراي عوارض بلند مدت دانست و اظهار كرد:‌ اكستاسي يك

داروي محرك است و با ايجاد اعتماد به نفس كاذب و توهم، فرد را وادار به انجام كارهاي خطرناك از قبيل پرتاب كردن از ارتفاع يا رفتارهاي ديوانه‌وار در حين رانندگي مي‌كند.

رييس كميته پزشكي باشگاه پژوهشگران جوان با توضيح تاثير اين دارو بر نقاط حساس بدن تاكيد كرد: مرگ در موارد مصرف اكستاسي، به علت خونريزي و تحليل در بطن‌هاي مغزي، افزايش بيش از حد حرارت بدن و كم شدن شديد آب بدن گزارش شده است.

وي با تصريح بر رفتارهاي پر خطر حفاظت نشده جنسي در اثر مصرف اين قرص‌ها به ايسنا گفت: مشاهدات نشانگر رابطه مستقيم ميان اين مواد و شيوع ويروس ايدز است.

علي‌محمدزاده استفاده همزمان اين قرص‌ها را در بيماراني كه داروهاي ضد افسردگي مصرف مي‌كنند، اسفناك دانست و اظهار كرد:‌ در جهان،‌ اكستاسي مصرف پزشكي ندارد و استفاده از آن غير قانوني و فروش آن مصداق قاچاق را دارد.

وي اكستاسي را ابزار جنبش ضد فرهنگ دانست و اضافه كرد: انرژي‌زايي اين قرص‌ها كاذب و نشاط آن لحظه‌اي است ولي عوارض سوء آن فراوان و حتي منجر به مرگ مي‌شود.

عضو شوراي مركزي باشگاه پژوهشگران جوان افزود: مصرف كنندگان اين قرص‌ها بيشتر در سنين ۱۵ تا ۲۵ سال هستند كه در اثر شركت در محافل و پارتي‌هاي شبانه‌ مورد سوء استفاده گروه‌هاي سودجو قرار مي‌گيرند.

وي در پايان يادآور شد: برنامه‌ريزي براي اوقات فراغت جوانان، ايجاد اشتغال و نشاط اجتماعي در جامعه، پرهيز از كشاندن تنش‌هاي سياسي در ضمن زندگي مردم، برخورد تخصصي و بشردوستانه با آسيب‌هاي اجتماعي و ترويج روش‌هاي مصونيت ساز به جاي محدوديت سازي صرف را از جمله راهكارهاي جلوگيري از مصرف روان گردان‌ها خواند كه بايد در دستور كار بخش‌هاي ذي‌ربط قرار گيرد.

پیشنهادی