بیشترین درد در دوارن ماهیانه (پریود) از ترس + وحشت است

پریود

بیشترین درد در دوارن ماهیانه (پریود) از ترس + وحشت است

عضو هيات علمي انجمن بررسي و مطالعه درد ايران گفت:اولين دوره قاعدگي در دختران نوجوان با درد بسيار شديدي همراه است كه بيشتر اين درد ناشي از ترس و وحشت و عدم آگاهي لازم در اين خصوص است.

دكتر “اسدالله سعادت” امروز (سه شنبه) در يك نشست مطبوعاتي كه به مناسبت روز جهاني مبارزه با درد برگزار شد، افزود:بهترين و موثرترين راه براي كاهش دردهاي روحي ناشي از قاعدگي در دختران نوجوان ،آموزش و بالا بردن اطلاعات آنها در دوره‌هاي دبستاني است.

دكتر سعادت افزود:مدارس بايستي زمينه ذهني قاعدگي را در دختران نوجوان چه بصورت دوره‌هاي آموزشي و چه بصورت نشست‌هاي مختلف در مدارس فراهم كنند و توجيهات لازم در اين خصوص به آنها داده شود.

وي گفت:مطالعات نشان داده است كه دادن آموزش به دختران نوجوان در مورد قاعدگي در سنين دبستاني علاوه بر اينكه ميزان درد را كمتر مي‌كند عوارض ناشي از دردهاي قاعدگي را هم كم مي‌كند.

دكتر سعادت تصريح كرد:بالا بردن سطح آگاهي دختربچه‌ها در مورد عادت‌هاي ماهيانه كمك مي‌كند تا آنها با درد راحت تر كنار بي‌آيند و تبعات رواني و ترس‌هاي ناشي از قاعدگي هم در آنها كاهش يابد.

وي يادآور شد: علاوه بر آموزش كه در كاهش درد قاعدگي در دختران نوجوان موثر است روش‌هاي مدي تيشن و ريلكس‌سازي عضلات بدن است كه ضمن اينكه باعث كاهش درد در آنها مي‌شود نياز به داروهاي مسكني كه در اين خصوص به كار مي رود را بسيار كمتر مي‌كند.

عضو هيات علمي انجمن بررسي و مطالعه درد در بخش ديگري از سخنانش گفت:
نتايج يك مطالعه نشان داده، شانس داشتن دردهاي مزمن در دختران بيشتر است كه علت اصلي آن هنوز مشخص نشده است.

وي افزود: هنوز مطالعه جامعي در اين خصوص انجام نشده است ولي اين امر مي‌تواند ناشي از دلايل فرهنگي و اينكه تحمل درد در دختران بيشتر است باشد ولي كشف علت اصلي آن نياز به مطالعات بيشتري دارد.

روز ‪ ۲۵‬مهرماه به عنوان روز جهاني مبارزه با درد نامگذاري شده است.

پیشنهادی