بیماریهای قلبی + دیابت و …تا ده سال آینده ۴۰۰ تن به کام مرگ می فرستند

بیماریهای قلبی + دیابت و …تا ده سال آینده ۴۰۰ تن به کام مرگ می فرستند

سازمان جهاني بهداشت ديروز چهارشنبه با انتشار گزارشي ميزان تلفات ناشي از بيماري قلبي، ديابت، و ديگر بيماريهاي مزمن طي ‪ ۱۰‬سال آينده را ‪ ۴۰۰‬ميليون تن اعلام كرد.

بكارگيري روشها و عادات زندگي سالمتر و داروهاي ارزان قيمت امكان پيشگيري از بسياري از اين مرگها وجود دارد.

بار مالي ناشي از تلفات انساني بيماريهاي غيرواگيردار بسيار سنگين است و بر كشورهايي مانند چين و هند ميلياردها دلار هزينه تحميل مي‌كند.

لي جونگ وو مدير كل سازمان جهاني بهداشت گفت جان انسانهاي زيادي در جهان در اثر بيماريهاي مزمن كوتاهتر شده است.

هدف از انتشار تازه‌ترين گزارش اين سازمان جلب توجه همگان به افزايش خطر بيماريهاي قابل پيشگيري است.

تا سالهاي اخير بيماريهاي مزمن تحت الشعاع بيماريهاي عفوني مانند ايدز بود. هرچند بيماريهاي عفوني تلفات بسياري ببار مي‌آورند، اما از هر پنج مورد مرگ و مير در جهان سه مورد به علت بيماريهاي مزمن غيرواگيردار است.

براساس اين گزارش ‪ ۱۲۸‬صفحه‌اي با زندگي سالمتر و داروهاي نسبتا ارزان قيمت مي‌توان از وقوع ‪ ۳۹‬ميليون مرگ ناشي از بيماريهاي مزمن در ‪ ۱۰‬سال آينده پيشگيري كرد كه ‪ ۲۸‬ميليون آن متعلق به كشورهاي در حال توسعه خواهد بود.

اين پيش بيني‌ها براساس بررسيهايي انجام شده در كشورهايي است كه اقداماتي را براي ترغيب عادات سالمتر به اجرا گذارده‌اند. ورزش و بهبود تغذيه مي‌تواند از وقوع ‪ ۸۰‬درصد ابتلا زودرس به بيماري قلبي، سكته و ديابت پيشگيري كند.

هرچند ساير تحقيقات آمار مرگ و مير ناشي از هركدام از اين بيماريها را به طور جداگانه ارايه كرده‌اند، اما گزارش سازمان جهاني بهداشت اولين گزارشي است كه ميزان مرگ و مير ناشي از تمام بيماريهاي مزمن اصلي را پيش‌بيني كرده است.

اين گزارش همچنين اولين گزارشي است كه بار اقتصادي را كه درمان اين بيماريها بر كشورهاي مختلف تحميل مي‌كند برآورد كرده است. چين طي يك دهه آينده مبلغ ‪ ۵۵۸‬ميليارد دلار صرف درمان بيماريهاي قلبي سكته و ديابت خواهد كرد. اين ميزان در مورد روسيه ‪ ۳۰۳‬ميليارد و هند ‪ ۲۳۶‬ميليارد دلار است.

اين گزارش از كشورهاي در حال توسعه خواسته است سياستهاي پيشگيرانه را كه به كاهش مرگ و مير در كشورهاي صنعتي كمك كرده است در پيش گيرند. مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي در كانادا، استراليا، انگليس، و آمريكا طي سه دهه گذشته ‪ ۷۰‬درصد كاهش يافته است.

لهستان در دهه ‪ ۱۹۹۰‬با افزايش دسترسي مردم به ميوه و سبزيجات و برداشتن يارانه لبنيات ميزان مرگ و مير بزرگسالان جوان را ‪ ۱۰‬درصد كاهش داد.

كاهش مصرف چربهاي اشباع شده، شكر و نمك به افزايش تحرك افراد كمك مي‌كند و احتمال به اين بيماريها را مي‌كاهد.

پیشنهادی