نکات مثبت روزه و روزه داری بر جسم و روحی

نکات مثبت روزه و روزه داری بر جسم و روحی

پژوهش‌هاي علمي نشان مي‌دهد كه روزه گرفتن در كنار جنبه‌هاي معنوي آن براي روزه‌دار مسلمان و تقرب جستن به خداوند، آثار و فايده‌هاي روحي رواني و جسمي فراوان دارد.

مطابق گزارش تازه‌ي پايگاه اينترنتي اسلام آن لاين و بر اساس پژوهش‌هاي موسسه‌ي ملي سالمندان آمريكا، روزه‌داري موجب تقويت عزم و اراده‌ي انسان مسلمان مي‌شود.

روزه و روزه‌داري همچنين رهايي انسان از برخي نقاط ضعف و تقويت روان و احساس اميد در او را به دنبال دارد.

گشايش در روزي، كمك به نجات يافتن انسان از احساسات منفي نسبت به ديگران ، اعطاي صبر و استقامت در برابر مشكلات و بهره مند شدن از اعتماد به نفس از ديگر فايده‌ها و آثار روحي و رواني روزه به شمار مي‌رود.

بر اساس پژوهش‌هاي علمي، روزه يكي از بهترين روش‌هاي كاهش وزن است و تاثير مثبت و آشكاري در درمان بسياري از بيماري‌هاي خطرناك مانند بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان و دستگاه گوارش دارد.

نتيجه‌ي اين پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه روزه گرفتن همچنين جنبه‌ي پيشگيرانه داشته و از ابتلا به بسياري از بيماري‌ها از جمله انسداد و گرفتگي رگ‌هاي بدن انسان جلوگيري مي‌كند.

آزمايش محققان اثبات كرده است كه روزه‌داري نه تنها باعث كاهش فشار خون مي‌شود بلكه از بروز لخته شدن خون در قلب و سكته‌هاي مغزي جلوگيري مي‌كند.

روزه همچنين موجب پاكيزه‌تر شدن رگ ها، كاهش خطر ابتلا به بيماري قند و عمر بيشتر مي‌شود.

مطابق تحقيقات كارشناسانه، شيوه‌ي روزه گرفتن مسلمانان يعني ” گرسنگي و سپس خوردن با هدف تقرب به خداوند” در پيشگيري از بيماري‌هاي سرطاني و نيز اختلال‌هاي مزمن عصبي همانند “آلزايمر” موثر است.

بر اساس پژوهش‌هاي علمي، روزه‌داران از سلامت خوبي برخوردارند و قادر به مقاومت در برابر شمار زيادي از بيماري‌ها هستند. روزه‌داري باعث تاثير كمتر بيماري بر برخي بيماران شود از اين رو شماري از پزشكان در برخي موارد روزه گرفتن را به بيماران خود توصيه مي‌كنند.

برخي تحقيقات انجام شده بر روي روزه‌داران اثبات كرده است كه عملكرد عضلات آنان در دوره‌ي روزه‌داري به ميزان ‪ ۲۰‬درصد بهبود يافته و شدت دردهاي استخواني روزه‌داران به ميزان ‪ ۱۱‬درصد و سرعت ضربان قلب آنان به ميزان ‪۲۰‬ درصد كاهش يافته است.

مطابق اين تحقيقات در جريان روزه‌داري بخشي از خون بر خلاف روزهاي عادي به جاي متمركز شدن در معده براي هضم غذا به سمت عضلات حركت مي‌كند كه اين امر باعث افزايش فعاليت، تحرك و تنظيم چرخه‌ي خون مي‌شود.

پیشنهادی