بیماران در ماه رمضان مصرف دارویشان را نباید کم کنند

بیماران در ماه رمضان مصرف دارویشان را نباید کم کنند

فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد مركز تحقيقات گوارش و كبد بيمارستان شريعتي گفت:افراد مبتلا به بيماري‌هاي التهابي روده نبايد ميزان داروي مورد نياز بدن خود را در ماه رمضان كمتر كنند.

دكتر “سياوش ناصري مقدم” با اعلام اين خبر افزود:اين افراد مي‌توانند با تغيير در زمان مصرف داروها روزه بگيرند.

دكتر ناصري مقدم اضافه كرد:اين افراد نبايدداروي مورد نيار بدن خود را كم كنند بلكه با مصرف آن در وعده‌هاي سحر،افطار و هنگام خواب از عود بيماري خود جلوگيري كنند.

وي با اشاره به اينكه بطور كلي افرادي كه دارو مصرف مي‌كنند نبايستي سرخود داروي خود را قطع كنند افزود:افراد در اين خصوص حتما بايد تحت نظر پزشك و با مشاوره با پزشك عمل كنند.

دكتر ناصري مقدم يادآورشد:افرادي كه دچار بيماري‌هاي دستگاه گوارش از جمله بيماري‌هايي مثل ريفلاكس معده(ترش كردن) و زخم معده هستند مي توانند با مصرف داروهاي خود در وعده‌هاي سحر و افطار روزه بگيرند.

وي اضافه كرد: بيماراني كه زخم معده آنها فعال است و يا اينكه زخم آنها دچار خونريزي شده است قادر به روزه گرفتن نيستند و نبايستي روزه بگيرند.

فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد اضافه كرد:افراد مبتلا به انواع هپاتيت‌هاي مختلف كه بيماري آنها فعال است نيز قادر به روزه گرفتن نيستند اما آنهايي كه بيماري آنها زياد شديد نيست در صورت مشاوه با پزشك مي توانند روزه بگيرند.

وي با اشاره به اينكه تغيير در زمان مصرف وعده‌هاي غذايي در ماه رمضان باعث بروز ناراحتي‌هايي در دستگاه گوارش مي‌شود افزود: پرهيز از پرخوري و عدم مصرف غذاهاي متنوع در يك وعده در كاهش ناراحتي‌هاي گوارشي موثر است.

دكتر ناصري مقدم يادآور شد: باز كردن روزه با مايعات گرم و خرما براي دستگاه گوارش مفيد است و در كاهش ناراحتي‌هاي گوارشي نيز موثر است.

پیشنهادی