یک سوم از بانوان ایرانی هر لحظه از یک کسالت روانی رنج میبرند

گودی زیر چشم

یک سوم از بانوان ایرانی هر لحظه از یک کسالت روانی رنج میبرند

رييس اداره بهداشت روان وزارت بهداشت اعلام كرد: حدود ‌۲۱ درصد يعني ‌۱۵ ميليون نفر در كشور ما در هر لحظه از يك كسالت روانپزشكي رنج مي‌برند كه ‌۱۴ درصد آن را جوانان تشكيل مي‌دهند و از اين تعداد به طور ميانگين حدود ‌۹/۲۵ درصد آن را زنان و ‌۹/۱۴ درصد را مردان تشكيل مي‌دهند.

دكتر محمد تقي ياسمي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه بيماريهاي روانپزشكي در زنان ‌۲ برابر شايع‌تر از مردان است، اظهار كرد: وقتي مي‌گوييم كه ‌۲۱ درصد افراد جامعه دچار مشكلات روانپزشكي هستند به اين معني نيست كه ‌۲۱ درصد شعور خود را از دست داده‌اند بلكه تنها ‌۶ دهم درصد جمعيت دچار حالتي هستند كه عوام از آن اطلاق به جنون مي‌كنند.

وي با اشاره به اين كه ايجاد اختلالات روانپزشكي در جوامع طيف گسترده‌اي دارد، خاطرنشان كرد: عوامل زيستي، رواني و اجتماعي در بيماريهاي رواني تاثير بسزايي دارد اين عوامل مي‌تواند سلامت روان را دچار مخاطره كند.

رييس اداره سلامت روان وزارت بهداشت با بيان اين كه براي بهبود سلامت روان جامعه راهكارهايي وجود دارد، خاطرنشان كرد: براي بهبود وضعيت موجود هم مي‌توان در سطح زيستي، رواني و اجتماعي مداخلاتي انجام داد تا هم از نظر سلامت رواني مثبت و هم از نظر شيوع اختلالات رواني به وضعيت بهتري نائل شويم.

وي با اشاره به اين كه از نظر خدمت‌رساني به بيماران رواني دچار مشكلات جدي هستيم، تصريح كرد: ‌كمبود بودجه و همچنين حمايت نكردن بيمه‌ها از اين بيماران، خدمت‌رساني به اين بيماران را در بعضي از بيمارستانها دچار بحران جدي كرده است.

دكتر ياسمي با اشاره به اين كه بودجه اختصاصي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي بيماران رواني كمتر از نيازهاي واقعي اين بيماران ديده شده است، اظهار كرد: ‌اين مسئله در طول چند سال اخير بيمارستانهاي رواني را با كمبود بودجه و در خطر بسته شدن قرار داده و از طرفي با افت كيفيت خدمات‌رساني به اين بيماران روبرو كرده است.

وي تصريح كرد: در حال حاضر سياست وزارت بهداشت بر اين است كه بيمارستان‌ تخصصي روانپزشكي در كشور نداشته باشد تا اين برچسب از بين برود ولي در بخشنامه‌اي كه در وزارتخانه موجود است بيمارستانهاي عمومي كه ضريب اشتغال زير ‌۷۵ درصد دارند بايد ‌۱۰ درصد تخت‌هاي خود را به بيماران رواني اختصاص بدهند ولي به علت درآمدزا نبودن و ترس برخي از مسؤولان بيمارستان از بستري بيماران رواني خودداري مي‌كنند.

وي ادامه داد: در حالي كه تمام دنيا استاندارد شده كه مي‌توان بيمار رواني در بيمارستان عمومي بستري كرد، تنها تعدادي از بيمارستانها در تهران و شهرستانها اقدام به بستري بيماران رواني در بخش عمومي كردند.

دكتر ياسمي با تاكيد بر اين كه بايد تمام بيمارستانهاي خصوصي و دولتي داراي بخش رواني باشند، به ايسنا گفت:‌ وجود طرح خودگرداني باعث شده كه مديران بيمارستانها به علت درآمدزا نبودن از پذيرش بيماران رواني و تاسيس بخش رواني خودداري مي‌كنند.

پیشنهادی