جلوگیری از آسیب های مغزی نوزادان با کنترل کردن دمای بدن

جلوگیری از آسیب های مغزی نوزادان با کنترل کردن دمای بدن

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد با پايين آوردن درجه حرارت بدن در نوزاداني كه دچار هيپوكسي (كمبود اكسيژن ) شده‌اند مي‌توان از آسيب‌هاي مغزي و مرگ به دنبال آن پيشگيري كرد.

محروميت از اكسيژن در نوزادان پديده شايعي نيست. با كاهش اكسيژن رسيده به نوزاد نوعي آسيب مشابه سكته مغزي بزرگسالان به مغز وارد مي‌شود.

اين آسيب هيپوكسيك ايسكميك آنسفالوپاتي نام دارد. از هر هزار تولد زنده در كشور آمريكا ‪ ۱/۵‬تا ‪ ۲‬نوزاد به اين آسيب دچار مي‌شوند. خطر مرگ به دنبال آنسفالوپاتي با شدت متوسط ‪ ۱۰‬درصد و احتمال ناتواني ‪ ۳۰‬درصد گزارش شده است.

از آنجا كه علت اين نوع آسيب مغزي به دنبال كمبود اكسيژن هنوز به دقت معلوم نيست نمي‌توان به مبتلايان اين اختلال كمك زيادي كرد.

بر اساس مطالعه‌اي كه به تازگي انجام شده است با پايين آوردن دماي بدن مي توان تا ‪ ۱۳‬درصد خطر مرگ را در اين نوزادان كاهش داد. پايين آوردن دماي بدن در ‪ ۱۱‬درصد از اين نوزادان مانع از ابتلا به فلج مغزي شد.

به گفته دكتر سيتا شانكاران از دانشكده پزشكي وابسته به دانشگاه ايالتي واين در آمريكا پيش آگهي نوزادان مبتلا به هيپوكسيك ايسكميك آنسفالوپاتي با شدت متوسط و شديد اصلا خوب نيست. ميزان مرگ و مير و تعداد مبتلايان به فلج به دنبال اين آسيب بسيار زياد است.

با وجود اينكه روش‌هاي مراقبت از كودكان مبتلا به اين آسيب مغزي بهبود يافته است ولي هيچ درمان موثري براي كاهش خطر آسيب‌هاي ناشي از محروميت اكسيژن در نوزادان وجود ندارد.

در اين مطالعه درمان با روش كاهش دماي بدن در ‪ ۲۰۸‬نوزاد با درجات متوسط تا شديد آنسفالوپاتي مغزي به دنبال محروميت از اكسيژن بررسي شد.

همه اين نوزادان كمتر از ‪ ۶‬ساعت سن داشتند.

اين نوزادان به طور تصادفي به دو گروه كنترل و درمان تقسيم شدند.

در گروه درمان دماي بدن نوزادان براي ‪ ۷۲‬ساعت تا ‪ ۳۴‬درجه سانتي گراد پايين آورده شد.

با كاهش درجه حرارت ضربان قلب و فشار خون و تغييرات پوستي نوزادان به طور مرتب كنترل مي‌شد.

‪ ۱۸‬تا ‪ ۲۲‬ماه بعد اين نوزادان دوباره بررسي شدند. ‪ ۲۴‬درصد از نوزاداني كه با روش كاهش درجه حرارت درمان شده بودند و ‪ ۳۷‬درصد از نوزادان گروه كنترل طي اين مدت جان خود را از دست دادند.

درصد شيوع فلج مغزي ، عمده‌ترين عارضه ناشي از هيپوكسيك ايسكميك آنسفالوپاتي ، نابينايي و اختلال شنوايي در گروه درمان به ترتيب ‪ ۷ ،۱۹‬و ‪ ۴‬درصد و در گروه كنترل به ترتيب ‪ ۱۴ ، ۳۰‬و ‪ ۶‬درصد بود. با كاهش دماي بدن تا مرز ‪ ۳۴‬درجه هيچ عارضه جانبي گزارش نشد.

با كاهش دماي بدن مي‌توان روند بسياري از فرآيندهايي كه به آسيب مغزي منتهي مي‌شود مانند سوخت و ساز انرژي و مرگ سلولي را كند كرد.

اگرچه نتايج اين مطالعه بسيار اميدواركننده و فريبنده است ولي نيازمند مطالعات بيشتر است.

كنترل علايم حياتي نوزادان درمان شده با كاهش دما يا هيپوترمي دراين مطالعه بسيار دقيق صورت گرفته بود تا از عوارض ناشي از سرد كردن بدن مانند اختلال در ضربان قلب ، افزايش فشار شريان ريوي، و آسيب‌هاي پوستي پرهيز شود. انجام اين اقدامات پيچيده در بيمارستان‌هاي معمولي ممكن نيست.

محققان به زودي راهنمايي‌هايي براي درمان اين بيماري منتشر خواهند كرد.

پیشنهادی