۵۵۰ نفر در کشور ایران نابینا یا کم بینا هستند

۵۵۰ نفر در کشور ایران نابینا یا کم بینا هستند

سرپرست سازمان بهزيستي كشور گفت: حدود ۵۵۰ هزار نفر در ايران دچار اختلال در بينايي هستند و جزو افراد نابينا يا كم بينا محسوب مي شوند كه از اين تعداد حدود ۱۲۰ هزار نفر نابيناي مطلق هستند.

ابوالحسن فقيه امروز به مناسبت روز جهاني نابينا در مراسم بازديد از اولين نمايشگاه دستاوردهاي نابينايان در مركز توانبخشي نابينايان رودكي تهران افزود: حدود ۵۰ درصد از افرادي كه دچار اختلال در بينايي هستند قبل از تولد دچار اين عارضه مي شوند و ۵۰ درصد ديگر بعد از تولد به اختلال در بينايي مبتلا مي شوند.
وي ادامه داد: از مجموع افرادي كه دچار عوارض بينايي هستند فقط ۲۴ هزار نفر از خدمات سازمان بهزيستي استفاده مي كنند و بقيه در خانواده ها هستند كه متاسفانه اطلاع چنداني از كيفيت خدماتي كه به آنها ارائه مي شود، نداريم.
وي گفت: برنامه ما در سازمان بهزيستي اين است كه بيش از آنكه به تبليغات بپردازيم براي افزايش كيفيت و كميت خدمات توانبخشي به معلولان اقدام كنيم و به خصوص گستره خدمات توانبخشي به نابينايان را كه افراد با هوش و استعداد بالاي زيادي در اين ميان آنان است را گسترش دهيم.
فقيه افزود: از نظر ساختار عصبي نابينايان به علت اينكه يكي از حواس آنها دچار اختلال است، هوش نيم كره ديگر آنها كه مربوط به تحليلهاي رياضي و منطقي است نسبت به ساير افراد فعال تر است به همين علت اكثر نابينايان از ضريب هوشي بالايي برخوردارند و اگر اين هوش را با خودباوري تركيب كنند به موفقيتهاي بزرگي دست مي يابند.
سرپرست سازمان بهزيستي كشور گفت: امروزه با توسعه تكنولوژي در عرصه هاي مختلف امكانات بسيار پيشرفته اي براي كمك به نابينايان به وجود آمده، عصاي الكترونيكي، يارانه و برجسته نگار فقط بخشي از امكاناتي است كه با بهره گيري از آنها مي توان امكان يك زندگي عادي را براي افراد نابينا فراهم كرد.
وي افزود: مسئله ديگر، نياز نابينايان و به طور كلي افراد معلول به شغل است به همين علت تلاش خواهيم كرد از همه ظرفيتهاي قانوني مانند ظرفيت ۳ درصد استخدامي براي معلولان و تشكيل تعاوني هاي ويژه، فرصتهاي شغلي مناسبي براي آنان فراهم كنيم.
فقيه گفت: براي رفع مشكلات نابينايان در كشور از مشاركت خود افرادي كه دچار اختلال در بينايي هستند و انجمنهاي غير دولتي آنها حتما استفاده مي كنيم و درصدد هستيم مشكلات اين قشر را به كمك خود آنها حل كنيم.
اسماعيلي، سرپرست مركز توانبخشي نابينايان رودكي نيز در اين مراسم گفت:‌ به طور كلي ۱۶۱ ميليون نفر در جهان دچار اختلال در بينايي هستند، از اين تعداد ۱۲۴ميليون نفر كم بينا و ۳۷ ميليون نفر نابيناي مطلق هستند، در كشور ما نيز حدود ۸ دهم درصد از جمعيت كشور معادل ۵۵۰ هزار نفر به نوعي دچار اختلال در بينايي هستند بنابراين با توجه به جمعيت قابل توجه اين افراد سازماندهي يك نهادقوي براي كمك به رفع مشكلات اين افراد و شكوفايي توانمنديهاي آنان ضروري است.
وي افزود: پيشنهاد من اين است كه مجمعي با عنوان مجمع شوراي سياستگزاري نابينايان متشكل از فرهيختگان نابينا در كشور تشكيل شود تا شرايط لازم را براي دسترسي نابينايان به فن آوري جديد و تدوين برنامه هاي عملياتي براي آنان فراهم كنند.
محمد علي جمالي، رئيس انجمن نابينايان كشور نيز گفت:‌ خدمات سازمان بهزيستي براي نابينايان بسيار اندك است و به هيچوجه جوابگوي نياز نابينايان و كم بينايان كشور نيست به همين علت اكثر نابينايان كشور از خدماتي كه به آنها ارائه مي شود راضي نيستند.
وي افزود: نبود تامين اجتماعي، مسكن، شغل مناسب و امكان ازوداج شايد مهمترين مشكلات نابينايان باشد كه متاسفانه به علت انبوه مشكلات هر چقدر در اين زمينه كار شود باز هم كم است.
جمالي گفت: قانون حمايت از معولان كشور كه سال گذشته در مجلس ششم تصويب شده با وجودي كه از سوي دولت آيين نامه آن تدوين و ابلاغ شده به جز ۴ مورد بقيه موارد آن اجرايي نشده و آثار آن را در جامعه نمي بينيم، انتظار ما از دولت جديد اين است كه هر چه زودتر شرايط لازم را براي اجراي اين قانون فراهم كند.

پیشنهادی