هیچ نوع از آنفولانزای پرندگان در ایران تایید نشده است

هیچ نوع از آنفولانزای پرندگان در ایران تایید نشده است

معاون بهداشتي سازمان دامپزشكي كشور گفت: سيستم مراقبت از بيماري آنفولانزاي پرندگان در سراسر كشور فعال است و تاكنون هيچ مورد از آنفولانزاي مرغي در كشور تائيد نشده است.

سعيد چرخكار افزود: آنفولانزاي پرندگان در شرايط فعلي به عنوان يك تهديد عمده در سراسر جهان وجود دارد و وظيفه همه كشورهاست كه مراقبتهاي لازم را در اين زمينه انجام دهند و گزارش دقيق وضعيت كشور خود را به سازمان جهاني بهداشت دام اعلام كنند.
وي ادامه داد: سيستم مراقبت از بيماري كه توسط سازمان دامپزشكي در كشور اجرا مي شود به اين ترتيب است كه از مرغهاي بومي، مرغها و پرندگان موجود در مرغداري ها و پرندگان وحشي با استفاده از روشهاي علمي نمونه گيري مي شود، ابتدا آزمايشهاي اوليه و سرمي در مورد آنها اجرا مي شود، در صورتي كه با مورد مشكوكي برخورد شد مورد را به آزمايشگاه رازي يا مراكز تشخيصي سازمان دامپزشكي مي فرستند اگر اين آزمايشگاهها، صحت ابتلا به بيماري را تاييد كردند در آن صورت به عنوان مورد مبتلا به بيماري ثبت مي شود.
وي گفت: بر اساس نمونه گيريهاي انجام شده در سراسر كشور با موارد مشكوكي از آنفولانزاي مرغي در برخي نقاط كشور مانند مازندران، گيلان، آذربايجان و يك مورد هم در سيستان و بلوچستان برخورد داشته ايم اما هيچ يك از موارد مشكوك در آزمايشگاههاي سازمان دامپزشكي كشور يا موسسه رازي تاييد نشدند.
چرخكار افزود: با وجود اين، تهديد بيماري آنفولانزاي مرغي در كشور همچنان وجود دارد و منتظر ظهور اين بيماري هستيم زيرا پرندگان وحشي كم كم وارد كشور مي شوند و هر زمان ممكن است اين بيماري را وارد كشور كنند.
معاون بهداشتي سازمان دامپزشكي كشور ادامه داد: براي جلوگيري از شيوع بيماري آنفولانزاي پرندگان در كشور دستورالعملهاي دقيقي تدوين و به همه ادارات دامپزشكي سراسر كشور ارسال شده است، اين دستور العملها به همه پرورش دهندگان پرندگان نيز ارسال شده است ضمن اينكه در جاهايي كه به صورت سنتي و در روستاهاي كشور مرغ و پرنده نگهداري مي كنند نيز به صورت تصادفي نمونه گيري مي شوند كه مواردي از نمونه هاي مشكوك نيز از اين دست بوده است .
وي گفت: در دستور العملهاي ابلاغ شده به همه مراكز نگهداري پرندگان اعلام شده كه از نفوذ پرندگان وحشي به خصوص كلاغ به داخل مزارع مرغ و ماكيان و داخل انبارها، گندابهاي اطراف مرغداري ها و مناطق سرباز آنها جلوگيري شود.
چرخكار افزود: در زمان حاضر با توجه به تهديد بيماري آنفولانزاي مرغي واردات هر گونه مرغ، تخم مرغ و پرنده به كشور به طور كلي ممنوع شده و فقط جوجه يك روزه، آن هم به صورت محدود از كشورهايي كه مطمئن هستيم آلودگي ندارد وارد مي شود.
وي گفت: از نظر صادرات هم به صورت بسيار محدود در برخي كشورهاي همسايه صادرات تخم مرغ و جوجه يكروزه داريم كه اين كشورها نيز با توجه به اينكه مي دانند سيستم مراقبت در كشورما مطمئن است اقدام به واردات مي كنند اما در مورد كشورهاي دورتر و از جمله غنا كه واردات مرغ و ماكيان را از ايران ممنوع كرده، هيچ صادراتي به اين كشورها وجود ندارد.
معاون سازمان دامپزشكي كشور اضافه كرد: بيماري آنفولانزاي مرغي در منطقه ما بيشتر از كشورهاي روسيه، قزاقستان و تركيه گزارش شده است كه هيچ نوع واردات مرغ و ماكيان از اين كشورها در گذشته نيز نبوده و اكنون نيز به طور كلي ممنوع است.
وي گفت: البته غير از مهاجرت پرندگان وحشي از كشورهاي منطقه نگراني ديگري كه وجود دارد اين است كه گفته مي شود با توجه به شيوع بيماري آنفولانزاي مرغي در كشور تركيه، قيمت مرغ و تخم مرغ در اين كشور كاهش پيدا كرده و ممكن است عده اي سودجو مرغ و تخم مرغ را به صورت قاچاق از اين كشور وارد كنند كه به همه واحدهاي صنعتي اعلام كرده ايم به هيچوجه مرغ و تخم مرغ نطفه دار از افرادي كه منشا و مبدا مرغ و تخم مرغ آنها مشخص و تاييد شده نيست، خريداري نكنند.
چرخكار در مورد انتقال آنفولانزاي مرغي از پرندگان به انسان گفت: در زمان حاضر همه انواع محصولات طيوري كه در كشور عرضه مي شود كاملا سالم هستند و مردم مي توانند با خيال راحت اين محصولات را مصرف كنند ضمن اينكه ويروس آنفولانزاي مرغي بسيار حساس است و با كمي پخت به طور كلي نابود مي شود.
وي افزود:انتقال آنفولانزاي مرغي در مناطقي از جهان به خصوص در آسياي جنوب شرقي كه قبلا گزارش شده عمدتا بر اثر تماس مستقيم با پرنده آلوده بوده به خصوص در جاهايي كه پرنده آلوده در كنار خوك نگهداري مي شده است بنابراين مردم از مصرف هرگونه گوشت، تخم مرغ در كشور نگران نباشند و با اطمينان محصولات طيور موجود در كشور را مصرف كنند.

پیشنهادی