این ۱۴ غذای شگفت انگیز برای داشتن سلامت کامل

این ۱۴ غذای شگفت انگیز برای داشتن سلامت کامل

همه انسان‌ها مي‌خواهند با رعايت رژيم غذايي خوب و صحيح از سلامت كامل برخوردار باشند، رژيم‌هاي غذايي گوناگوني نيز از سوي متخصصان تغذيه توصيه مي‌شود كه هر يك به نوبه خود مفيد هستند. اما آيا مي‌توان با مصرف برخي مواد غذايي، تمام مواد مورد نياز بدن را تامين كرد و از سلامت و انرژي كافي برخوردار بود؟

تحقيقات اخير نشان داده است كه اگر ‌١٤ ماده غذايي را در برنامه خود بگنجانيد و مصرف كنيد، شاهد نتايج فوق‌العاده‌اي در وضع سلامت خود خواهيد بود.

اين موادغذايي فوق‌العاده عبارتند از:

‌١- انواع لوبيا ‌٢- زغال اخته ‌٣- گل كلم ‌٤- جو ‌٥- پرتقال ‌٦- كدوتنبل ‌٧- ماهي آزاد ‌٨- سويا ‌٩- اسفناج
‌١٠- چاي ‌١١- گوجه فرنگي ‌١٢- بوقلمون ‌١٣- گردو ‌١٤- ماست
*گردو، حاوي چربي خوب
گردو يكي از بهترين مواد غذايي است. حتي چرب‌ترين انواع آن حاوي روغن امگا ‌٣ است كه بسيار مفيد مي‌باشد.
اين روغن در ماهي آزاد نيز يافت مي‌شود و ماهي آزاد براي سلامت قلب نيز مورد توجه است و مي‌تواند احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش دهد.
اگر شما ‌٥ بار در هفته هر بار يك مشت گردو بخوريد، علاوه بر مصرف كالري خوب از فوايد آن نيز بهره‌مند مي‌شويد.
*زغال اخته
زغال اخته نيز از جمله موادي است كه شامل مواد مغذي از جمله ويتامين C، اسيد فوليك، فيبر، كاروتن و صدها ماده مفيد ديگر است كه در يك ميوه خوش رنگ كوچك جمع شده است.
بورسي كلويدنس از محققان تغذيه است و عقيده دارد غذاهايي كه رنگ دارند از موادي برخوردارند كه مانع ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و سرطان مي‌شوند و در ضمن به حالت تعادل روحي، حافظه و قدرت تفكر نيز كمك مي‌كنند.
انواع ميوه‌ها نيز علاوه بر داشتن مواد مغذي، انرژي كافي نيز براي بدن تامين مي‌كنند.
*سويا و تاثير خوب آن بر كلسترول
استفاده از سويا به اين معنا نيست كه تا حد ممكن از سويا در غذاها استفاده كنيم، بلكه از انواع دانه‌هاي محتوي سويا بهره‌مند شويم.
سويا يكي از موادي است كه براي قلب مفيد است، زيرا كلسترول را پايين مي‌آورد و داراي فيبر و پروتئين فراوان نيز هست.
*جو و لوبيا سرشار از فيبر
فيبري كه در جو و لوبيا موجود است، مانع بالا رفتن قند و كلسترول خون مي‌شود و به تنظيم كار روده نيز كمك مي‌كند.
مطالعات حاكي از آن است غذاهايي شامل جو، لوبيا، برنج، ميوه‌ها، سبزي و بويژه سيب، منابع سرشار فيبر هستند كه علاوه بر فوايد خود بتدريج هضم مي‌شوند و مانع بالا رفتن ناگهاني قند خون مي‌شوند، در صورتي كه نان و شيريني‌ها چنين نيستند، منابع سرشار فيبر به كنترل وزن نيز كمك مي‌كنند.
در ضمن مصرف ‌٥ تا ‌٩ وعده در روز از ميوه‌ها و سبزي‌ها براي سلامت بسيار مفيد است. از آن جا كه انواع لوبيا سرشار از پروتئين است، مي‌توان آن را به سوپ، سالاد و تخم مرغ نيز اضافه كرد.
*كلسيم و استخوان‌ها
ماست و ديگر محصولات لبني با تقويت استخوان‌ها مانع شكستگي آن‌ها مي‌شود. هم‌چنين در سلامت دندان‌ها و كمك به انقباض عضلات و تنظيم ضربان قلب نيز مؤثر است.
احتمال ابتلا به بيماري‌هاي روده را كاهش مي‌دهد و در كاهش وزن نيز تاثير دارد. مصرف روزانه حداقل ‌١٠٠٠ ميلي گرم كلسيم نيز مانع افزايش وزن مريض مي‌شود.
مي‌توانيد روز را با يك استكان چاي آغاز كنيد و يك ليوان شير كم چرب و تازه به همراه تكه‌اي از نان گندم كامل براي صبحانه كافي است. با غذا ماست را فراموش نكنيد و در ميان روز نيز از هويج و ميوه استفاده كنيد.
از پنير نيز براي رفع گرسنگي و تامين انرژي مي‌توانيد استفاده كنيد. مطمئن باشيد اگر اين ‌١٤ غذا را در برنامه خود بگنجانيد، علاوه بر سلامت كلي نيازي به رژيم‌هاي كاهش وزن نيز نخواهيد داشت و از ظاهري شاداب تر برخوردار خواهيد شد.

پیشنهادی