حشیش مانند توتون باعث بروز سرطان میشود

حشیش مانند توتون باعث بروز سرطان میشود

محققان اعلام كردند كه استعمال حشيش مانند توتون سبب بروز سرطان مي‌شود اما خاصيت سرطان زايي آن از توتون كمتر است.

دكتر “روبرت ملامديم” از دانشگاه كلرادو گفت: در حاليكه اين دو ماده از نظر شيميايي شبيه به هم هستند اما توتون بيشتر سرطانزاست.

وي گفت: اين تفاوت عمدتا به خاطر نيكوتين موجود در توتون است درحاليكه در حشيش احتمالا به دليل وجود ماده شيميايي تي.اچ.سي خطر ابتلا به سرطان كمتر است.

حشيش همچنان شايع‌ترين ماده مخدر در بين مردم انگليس است و براساس آمارهاي بخش بررسي جرم و جنايت در انگليس در سال گذشته از هر ده انگليسي يك نفر اين ماده را استفاده كرده‌است.

مصرف حشيش در طبقه بندي گروه “سي” با بروز مشكلات رواني و مشكلات تنفسي مرتبط شناخته شده است.

اما دانشمندان در حال بررسي اين امر هستند كه آيا از حشيش مي‌توان براي درمان يك دسته از بيماريها از جمله “مالتيپل اسكلروسيز” و “الزايمر” استفاده كرد ؟
دكتر ملامديم گفت: در آزمايش بر روي موشها مشخص شده است كه تركيبات يافت شده در حشيش در مبارزه با شماري از انواع سرطان از جمله سرطان ريه ، سينه ، پروستات، لوسمي، لنفوم و سرطان پوست موثر است.

وي در عين حال افزود: اثرات حشيش بسيار پيچيده است و شواهد به دست آمده نشان مي‌دهد مقادير كم ماده شيميايي تي اچ سي مي‌تواند رشد سلولهاي سرطاني ريه را تحريك كند.

وي گفت: به هرحال دانش كنوني ما نشان نمي‌دهد كه حشيش داراي خاصيت بالقوه سرطانزايي مشابه با توتون است.

جين كينگ مدير بخش كنترل توتون در مركز تحقيقات سرطان انگليس گفت: اين نتايج نبايد سبب ترويج استعمال حشيش شود.

وي افزود: از آنجايي كه معمولا حشيش به همراه سيگاراستعمال مي‌شود اين ماده عامل يك چهارم موارد مرگ و مير ناشي از سرطان در انگليس است.

پیشنهادی