بیشتر مردم ساکن تهران به کمبود ویتامین D دچار هستند

بیشتر مردم ساکن تهران به کمبود ویتامین D دچار هستند

رييس مركز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت:مطالعات اين مركز نشان داده است كه ‪ ۸۰‬درصد مردم تهران به درجاتي از كمبود ويتامين ‪ D‬مبتلا هستند.

دكتر “محمد باقر لاريجاني” در يك نشست مطبوعاتي كه به مناسبت روز جهاني مبارزه با پوكي استخوان برگزار شده بود با اعلام اين مطلب افزود:
فقط ‪ ۲۰‬درصد از مردم تهران از لحاظ ويتامين ‪ D‬به طور نسبي در وضعيت نورمال و طبيعي قرار دارند.

وي گفت: همچنين تحقيقات اين مركز نشان مي‌دهد در بسياري از مناطق ايران بين ‪ ۴۰‬تا‪ ۸۰‬درصد مردم به درجاتي از كمبود ويتامين ‪ D‬مبتلا هستند.

دكتر لاريجاني تصريح كرد:كمبود ويتامين ‪ D‬منجر به پوكي استخوان مي‌شود كه اين عارضه مشكل شايع سيستم‌هاي بهداشتي،درماني دنياي امروزاست.

وي گفت:ميزان كاهش توده استخوان در بدن در سنين بعد از ‪ ۳۰‬و‪ ۴۰‬سالگي به سرعت رو به كاهش مي‌رود كه اين وضعيت بخصوص در مورد زنان بيشتر صدق مي كند.

وي افزود:‪ ۷۰‬درصد زنان بالاي ‪ ۵۰‬سال دچار پوكي استخوان هستند و يا اينكه به نوعي دچار كمبود توده استخواني مي‌باشند و همچنين ‪ ۵۰‬درصد مردان بالاي ‪ ۵۰‬سال نيز به پوكي استخوان و يا كمبود توده استخوان مبتلا هستند.

دكتر لاريجاني با اشاره به اينكه پوكي استخوان يكي از مشكلات شايع سيستم‌هاي بهداشتي در جهان است افزود:اين بيماري با كاهش توده استخواني و افزايش شكنندگي استخوان به خصوص در ناحيه ستون فقرات و كمر همراه است.

وي اظهار داشت:روند اين بيماري خزنده آن چنان آهسته و تدريجي است كه شخص هيچ گونه علايم هشداردهنده اي در وجود خود احساس نمي‌كند تا اينكه اولين شكستگي اتفاق مي‌افتد.

وي افزود:از عواقب اين شكستگي‌ها كه به طور شايع در ناحيه مچ دست، مهره‌هاي كمري و استخوان لگن رخ مي‌دهد،درد ،عدم توانايي حركتي،قادر نبودن به انجام امور روزمره ،زمين گير شدن و بالاخره در بسياري از موارد مرگ مي‌باشد.

دكتر لاريجاني تصريح كرد:مطابق آمار منتشر شده از بنياد بين‌المللي پوكي استخوان از هر ‪ ۳‬زن بالاي ‪ ۵۰‬سال يك نفر و از هر ‪ ۵‬مرد بالاي ‪ ۵۰‬سال يك نفر اين بيماري را تجربه خواهند كرد.

وي افزود:متاسفانه برنامه بيمار يابي براي پوكي استخوان در هيچ يك از نقاط دنيا يك برنامه استاندارد شده در سيستم‌هاي بهداشتي درماني نمي باشد و مسئوليت پيگيري اين بيماري در سنين بالاي ‪ ۵۰‬سال به عهده خود فرد است.

دكتر لاريجاني گفت:پوكي استخوان به راحتي قابل پيشگيري است و مصرف غذاهاي حاوي ويتامين ‪ D‬و غني‌سازي غذاها به به ويتامين ‪ D‬و كلسيم بهترين راه پيشگيري از ابتلا به اين عارضه مي‌باشد.

وي افزود:با مصرف لبنيات،حبوبات،سبزيجات و سويا كه حاوي كلسيم هستند و موادي همچون زده تخم مرغ،جگر،ماهي‌ها و غلات كه حاوي مقادير قابل ملاحظه‌اي از ويتامين ‪ D‬هستند مي‌توان از مبتلا شدن به پوكي استخوان جلوگيري به عمل آورد.

وي گفت:شعار امسال روز جهاني استئوپروز با تاكيد بر ورزش و فعاليت بدني همه افراد جامعه اعم از پير و جوان را به انجام حركات ورزشي بصورت تدوين برنامه روزانه ورزشي ترقيب مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه ورزش كردن يكي از راههاي موثر در پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان است افزود:انجام فعاليت بدني و ورزش بصورت ‪ ۲‬بار در هفته كه زمان آن حدود يك ربع و يا بيشتر باشد درافزايش تراكم استخوان نقش مهمي خواهد داشت.

وي با اشاره به اينكه استخوان يك بافت زنده است كه مرتبا نوسازي مي شود و فعاليت ورزشي استخوان را براي اين نوسازي ترقيب مي‌كند افزود:انجام حركاتورزشي مناسب در ناحيه كمر در سنين ميانسالي مي‌تواند از ضعف يا شكستگي ستون فقرات در سنين پيري جلوگيري كند.

وي با بيان اينكه ورزش مي‌تواند به حالت تعادل و توازن بدن كمك كند و از زمين خوردن جلوگيري كند يادآور شد:زمين خوردن يك عامل مهم درايجاد شكستگي است و زناني كه بيشتر از ‪ ۹‬ساعت در روز مي‌نشينند بيشتر به شكستگي لگن دچار مي‌شوند.

دكتر لاريجاني تصريح كرد:ورزش‌هاي هوازي مثل پياده روي به خصوص پياده روي سريع و ورزش‌هايي كه به استخوان‌ها نيرو وارد مي‌كنند و سبب تقويت عضلاني مي‌شوند براي تحريك توده استخواني و وادار كردن آن به استخوان‌سازي بسيار مفيد هستند.

دكتر لاريجاني با اشاره به اينكه استفاده مداوم از سويا و سبزيجات در در افزايش توده استخوان بسيار كمك‌كننده است افزود:به طور كلي مصرف غذاهاي حاوي كلسيم،سيگار نكشيدن،ورزش كردن و استفاده از نور آفتاب راههاي پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان هستند.

روز ‪ ۲۸‬مهرماه مصادف با روز جهاني مبارزه با پوكي استخوان است در اين روز از سوي ‪ ۱۷۰‬عضو بنياد بين‌المللي پوكي استخوان در سراسر جهان برنامه‌هايي در جهت مبارزه با اين بيماري انجام مي‌شود.

پیشنهادی