تغذیه مناسب + فعالیت بدنی کافی میتواند پوکی استخوان را به حدی به تعویق بیاندازد

تغذیه مناسب + فعالیت بدنی کافی میتواند پوکی استخوان را به حدی به تعویق بیاندازد

مطالعات مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران نشان مي‌دهد كه دو عامل “تغذيه مناسب” و “فعاليت بدني كافي” مي‌تواند روند بيماري پوكي استخوان را تا حد قابل قبولي به تعويق بي‌اندازد.

اين مركز تحقيقاتي با ارسال نمابري با اعلام اين خبر افزود:نهادينه كردن برنامه‌هايي همچون استفاده مرتب از مواد لبني همراه با انجام فعاليت‌هاي ورزشي مناسب و مستمر از ابتداي دوران كودكي مي‌تواند باعث ايجاد حداكثر توده استخواني در فرد شود.

شعار امسال روز جهاني “استئوپروز” با تاكيد بر ورزش و فعاليت بدني مناسب همه افراد جامعه را به انجام حركات ورزشي نه بصورت مقطعي و زودگذر بلكه بصورت مستمر تشويق مي‌كند.

پوكي استخوان مشكل شايع سيستم‌هاي بهداشتي درماني و به عبارتي بيماري همه گير دنياي امروز است .اين بيماري با كاهش توده استخواني و افزايش شكستگي استخوان همراه است.

روند اين بيماري خزنده آن چنان آهسته و تدريجي است كه شخص هيچگونه علايم هشداردهنده را احساس نمي‌كند تا زماني كه اولين شكستگي اتفاق افتد.

از عواقب اين شكستگي‌ها كه بطور شايع در ناحيه مچ دست ،مهره‌هاي كمري و استخوان لگن رخ مي‌دهد ،درد،عدم توانايي حركتي،قادر نبودن به انجام امور روزمره ،زمين گير شدن و بالاخره در بسياري از موارد مرگ مي‌باشد.

مطابق آمار منتشره از بنياد بين‌المللي پوكي استخوان ازهر ‪ ۳‬زن و از هر ‪ ۵‬مرد بالاي ‪ ۵۰‬سال يك نفر حقيقت تلخ اين بيماري را تجربه خواهند كرد.

متاسفانه برنامه بيماريابي پوكي استخون در هيچ يك از نقاط دنيا يك برنامه استاندارد شده در سيستم‌هاي بهداشتي درماني نمي‌باشد و مسووليت پيگيري اين بيماري در سنين بالاي ‪ ۵۰‬سال به عهده خود فرد است.

پوكي استخوان به راحتي قابل پيشگيري است و مي‌تواند به وسيله‌آزمايش هاي ساده خون و تراكم سنجي استخوان رديابي شده و با تشخيص به موقع به طرز موثري درمان شود.

مركز تحقيقاتي غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران به عنوان تنها عضو ايراني سازمان بين‌المللي پوكي استخوان و قطب پوكي استخوان در كشور،مجري بسياري از طرح‌هاي تحقيقاتي دراين زمينه بوده است.

اين مركز با پايه‌گذاري شبكه ملي تحقيقات پوكي استخوان در ‪ ۱۱‬استان كشور ارتباط مناسبي جهت مبادله اطلاعات و هماهنگي فعاليت‌هاي مربوط به اين بيماري خاموش نموده است.

پژوهشهاي اخير در زمينه پوكي استخوان واقعيت‌هاي در خور توجهي در مورد استخوانها نشان مي‌دهد از جمله اينكه استخوان يك بافت زنده است كه بطور مستمر نوسازي مي‌شود و فعاليت ورزشي استخوان را براي اين نوسازي ترقيب مي‌كند.

از ديگر يافته‌هاي تحقيقاتي اين است كه در دختران استخوانها در سنين ‪ ۱۱‬تا‪ ۱۳‬سالگي از ماده معدني انباشته مي‌شود و اين محتواي استخواني در طول ‪ ۳۰‬سال و بعد از يائسگي تحليل مي‌رود.بديهي است هر قدر اين ذخيره بيشتر باشد سرعت از دست رفتن آن هم كمتر خواهد بود.

دختران پر جنب و جوش و فعال كه هر روز ورزش مي‌كنند ‪ ۴۰‬درصد بيشتر توده استخواني ،ذخيره مي‌كنند اين مطالعات در مورد پسران نير انجام شده است اما نتايج حاصل به اندازه دختران حيرت انگيز نيست.

همچنين انجام حركات ورزشي مناسب در ناحيه ستون فقرات كمري در ميانسالي مي‌تواند از ضعف و شكستگي ستون فقرات در سنين پيري جلوگيري نمايد.

روز پنجشنبه ‪ ۲۸‬مهرماه مصادف با روز جهاني مبارزه با پوكي استخوان است در اين روز از سوي ‪ ۱۷۰‬عضو بنياد بين‌المللي پوكي استخوان در سراسر جهان برنامه‌هايي در جهت مبارزه با اين بيماري انجام مي‌شود.

پیشنهادی