مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ ضروری میباشد

مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ ضروری میباشد

پروتئين‌ها تركيبات ارگانيك پيچيده‌اي هستند كه ساختار اصلي آنها را زنجيره‌هاي اسيد آمينه تشكيل مي‌دهند.

پروتئين تركيب اصلي ماهيچه‌ها، اعضا و غده‌هاي بدن هستند تمام سلول‌هاي زنده و تمام مايعات بدن به استثناي صفرا و ادرار حاوي پروتئين هستند سلول‌هاي ماهيچه‌ها، زردپي‌ها و رباط ‌ها با پروتئين حفظ و نگهداري مي‌شوند. همچنين كودكان و نوجوانان براي رشد و نمو به پروتئين نيازمند هستند.

به لحاظ طبقه‌بندي پروتئين‌ها را به ۲ گروه پروتئين‌ها يا اسيدهاي آمينه ضروري و غيرضروري تقسيم مي‌شوند بدن انسان براي ساخت پروتئين‌هايش تقريبا به ۲۰ نوع اسيد آمينه احتياج دارد بدن مي‌تواند تنها ۱۳ نوع از اين اسيدهاي آمينه را توليد كند كه اسيدهاي آمينه غيرضروري ناميده مي‌شوند علت اين نوع نامگذاري آن است كه بدن قادر به ساختن آنهاست و در نتيجه نيازي نيست كه آنها را از طريق رژيم غذايي دريافت كند. از طرفي ديگر ۹ اسيد آمينه ضروري نيز وجود دارند كه بايد از طريق خوردن مواد غذايي تامين شوند و بدن آنها را نمي‌سازد. اگر پروتئين موجود در غذا بتواند اسيدهاي آمينه ضروري را به اندازه كافي تامين كند آن را پروتئين كامل مي‌نامند و در غير اين صورت پروتئين ناقص ناميده مي‌شود. تمام انواع گوشت‌ها و ساير محصولات و فرآورده‌هاي حيواني منابع پروتئين‌هاي كامل هستند اين فرآورده‌ها شامل گوشت گاو، گوشت گوسفند، گوشت مرغ، ماهي، تخم مرغ‌، شير و فرآورده‌هاي شير هستند.

پروتئين موجود در گروه ديگري از مواد غذايي از جمله غلات، ميوه‌ها و سبزيجات در سطحي پايين‌تر و از نوع پروتئين‌هاي ناقص و يا فاقد يكي از اسيدهاي آمينه است اين منابع غذايي جزو پروتئين‌هاي ناقص محسوب مي‌شوند پروتئين‌هاي گياهي بايد به صورت تركيبي استفاده شده و در نتيجه حاوي تمام اسيدهاي آمينه ضروري باشند و يك وعده پروتئين كامل را تشكيل دهند. نمونه‌هايي از پروتئين‌هاي گياهي تركيب شده و كامل شامل برنج و لوبيا، شير و سبوس گندم و بالاخره تركيب ذرت و لوبيا هستند.

يك رژيم غذايي كه به لحاظ تغذيه‌اي متعادل باشد كه مي‌تواند سطح پروتئين مناسبي را براي بدن فراهم كند افراد گياه‌خوار مي‌تواند با خورد تركيبات صحيح و مناسبي از پروتئين‌هاي گياهي به اندازه كافي پروتئين به دست بياورند. مقدار توصيه شده براي مصرف روزانه اين ماده مغذي به فاكتورهايي چون سن شرايط پزشكي و نوع رژيم غذايي كه يك فرد دنبال مي‌كند بستگي دارد.

در فهرست زيرمقدار توصيه شده براي مصرف پروتئين ذكر شده است:

۱- در مورد كودكان و نوجوانان براي مصرف ميزان مناسب پروتئين بايد به دستورالعمل‌هاي رژيم غذايي متناسب با سن براي كودكان كه از سوي متخصصان تغذيه ارايه مي‌شود مراجعه كرد.

۲- مصرف ۲ تا ۳ اونس از گوشت لخم پخته، مرغ يا ماهي در روز

۳- مصرف روزانه ۲/۱ فنجان لوبياي خشك، عدس .

۴- مصرف روزانه يك عدد تخم مرغ يا ۲ قاشق غذاخوري كره بادام زميني كه برابر با يك اونس گوشت لخم باشد.

لازم به ذكر است كه بايد گوشت لخم و گوشت مرغ بدون پوست، ماهي و لوبياي خشك و عدس اغلب براي رژيم غذايي انتخاب شود. اينها انواعي از منابع غذايي حاوي پروتئين هستند كه كمترين ميزان چربي را دارند.

در مورد اثرات جانبي مصرف پروتئين بايد متذكر شد كه رژيم غذايي حاوي گوشت زياد مي‌تواند منجر به افزايش كلسترول و بروز ساير بيماري‌ها مانند نقرس شود. مشكل احتمال ديگر ناشي از مصرف زياد پروتئين وجود اين ماده در كليه‌هاست. لازم به ذكر است كه مازاد اين ماده كه حاصل متابوليسم پروتئين است بايد از راه ادار دفع شود.

پیشنهادی