۱۰ هزار دارو برای درمان آنفولانزای پرندگان وارد بازار شد

۱۰ هزار دارو برای درمان آنفولانزای پرندگان وارد بازار شد

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت براي خريد ۳۰۰ هزار كپسول تاميفلو كه براي درمان بيماري آنفلوانزاي پرندگان به كار مي رود اقدام كرده كه ۱۰ هزارتاي آن فردا دوشنبه وارد تهران مي شود.

رسول ديناروند در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: وزارت بهداشت تاكنون براي خريد ۳۰۰ هزار عدد كپسول تاميفلو اقدام كرده است و حدود يك ميليون دلار براي خريد اين دارو اعتبار لازم است كه فعلا يك سوم آن براي خريد ۱۰۰ هزار عدد كپسول تاميفلو گشايش اعتبار شده و ۱۰ هزارتاي آن به عنوان اولين محموله در مرحله حمل است و فردا وارد گمرك فرودگاه در تهران مي شود.
وي ادامه داد: اين قرصها محصول شركت “روش” است كه يك شركت چند مليتي اروپايي است كه اصل آن سوئيسي- آلماني است و بر اساس قراردادي كه با شركت طرف قرارداد داريم اين داروها بايد طي ۳ تا ۴ ماه آينده وارد كشور شوند اما هنوز از تاريخ دقيق حمل نهايي همه داروها به كشور اطلاع دقيق نداريم.
ديناروند در مورد خريد واكسن آنفلوانزاي پرندگان براي انسان توضيح داد: واكسن آنفلوانزاي پرندگان براي انسان هنوز در دنيا ساخته نشده و به مرحله توليد نرسيده است اما اطلاعاتي داريم كه در بعضي از كشورهاي غربي آخرين اقدامات براي توليد نهايي اين دارو در حال انجام است و به احتمال زياد تا دو ماه آينده به مرحله توليد مي رسد.
معاون وزير بهداشت گفت: ايران نيز با توجه به خطر جهاني بيماري آنفلوانزاي پرندگان در صورتي كه واكسن انساني آنفلوانزاي پرندگان در جهان توليد شود پس از تاييد نهايي اين دارو توسط سازمان بهداشت جهاني براي خريد آن اقدام مي كند.

پیشنهادی