دیابت هر دقیقه جان ۷ نفر را میگیرد

دیابت هر دقیقه جان ۷ نفر را میگیرد

رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت گفت: ۱۹۴ ميليون نفر در جهان به ديابت مبتلا هستند كه اين ميزان تا سال ۲۰۲۵ ميلادي دو برابر مي شود؛ در زمان حاضر اين بيماري به عنوان يك اپيدمي جهاني مطرح است به طوري كه هر دقيقه جان ۷ نفر را در جهان مي گيرد.

محمد مهدي گويا امروز در همايش روز جهاني ديابت در سالن همايشهاي رازي افزود: سالانه ۴۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر بيماري ديابت جان خود را از دست مي دهند، ديابت شانزدهمين عامل مرگ مردان و نهمين علت مرگ زنان در جهان است علاوه بر آن تعداد زيادي از مبتلايان به اين بيماري دچار نابينايي، قطع پا و نارسايي كليه مي شوند.
وي ادامه داد: در كشور ما حدود ۳ ميليون بيمار ديابتي شناسايي شده و حدود ۴ ميليون نفر نيز با داشتن قند خون بالا به احتمال زياد به زودي به اين بيماري مبتلا مي شوند به طوري كه در مجموع ديابت سالانه حدود ۹۰ميليارد تومان هزينه به كشور تحميل مي كند.
گويا ادامه داد: در كشورهاي صنعتي ۱۵تا ۲۵ درصد كل هزينه هاي بهداشتي صرف ديابت مي شود و در كشورهاي در حال توسعه نيز اين ميزان بين ۵/۲ تا ۱۰ درصد است در كشور ما نيز حدود ۱۶ درصد كل هزينه هاي بيمارستاني صرف درمان ديابت و عوارض ناشي از آن مي شود.
رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت اضافه كرد: با كنترل و پيشگيري اوليه و ثانوي از ابتلا به ديابت فقط شانس قطع پا تا حدود ۸۰ درصد كاهش مي يابد و در ابعاد ديگر بخش بسيار زيادي از بار بيماري و هزينه هاي ناشي از آن كم مي شود به خصوص اينكه ميزان قطع عضو در افراد ديابتي ۲۵ برابر سايرين است.
وي افزود: برنامه كشوري ديابت از سال ۷۵ با تشكيل كميته كشوري آن در حال پيگيري است و تاكنون ۲۰۰ درمانگاه تخصصي دولتي و ۱۲ درمانگاه تخصصي خصوصي در اين زمينه داير شده است و برنامه هاي آموزشي دو هفته‌اي براي پزشكان عمومي در دانشگاهها علوم پزشكي تهران، اصفهان و شهيد بهشتي داير شده و در دانشگاههاي اهواز، يزد، شيراز و تبريز نيز به زودي راه اندازي مي شود.
گويا گفت: در كشور ما براي ارائه خدمات تخصصي به بيماران ديابتي به ۷۰۰ درمانگاه تخصصي نيازمنديم يعني به ازاي هر ۱۰۰ هزار نفر جمعيت بايد يك درمانگاه تخصصي ديابت وجود داشته باشد كه تا رسيدن به اين ميزان فاصله زيادي داريم.
وي ادامه داد: در صورتي كه نگاه سازمانهاي بيمه گر به بيماري ديابت از نگاه درمان نگر و پرداخت هزينه‌هاي دارويي به پرداخت هزينه هاي آموزش و پيشگيري از بروز اين بيماري تغيير كند نه تنها از بار اين بيماري به ميزان بسيار زياي كاسته مي شود بلكه بخش قابل توجهي از هزينه هاي سازمانهاي بيمه گر كه صرف عملهاي جراحي و قطع عضو بيماران مي شود كاهش مي يابد.

 

پیشنهادی