آدامسی که کار مسواک را انجام میدهد کشف شد

آدامسی که کار مسواک را انجام میدهد کشف شد

وزارت دفاع آمريكا بزودي ماشين قتاله جديدي را در اختيار كليه سربازان اين كشور قرار مي‌دهد كه وظيفه آن از بين افراد نيست بلكه باكتريهاي مضر در درون دهان را نابود و بهداشت دهان و دندان را تضمين مي‌كند.

آدامس جديد به سربازان كمك مي‌كند از ناراحتيهاي دهان و لثه كه به خاطر حضور طولاني در ميدانهاي رزم و عدم دسترسي به وسايل شوينده دندانها بوجود مي‌آيد جلوگيري كنند.

به گفته كاي ليونگ از موسسه تحقيقات دهان و دندان وابسته به ارتش آمريكا كه در ايلينويز مستقر است آمارهاي بهداشتي نشان مي‌دهد حدود ‪۱۵‬ درصد از سربازان و نظامياني كه در مانورهاي رزمي يا عمليات جنگي شركت مي‌كنند با مشكلات جديد مربوط به بهداشت دهان و دندان نظير عفونت لثه مواجه مي‌شوند.

آدامسي كه پژوهشگران آمريكايي توليد كرده‌اند حاوي نوعي پروتيين است كه باكتريهاي مضري را كه سبب توليد جرم دندان مي‌شود و در نهايت به بروز آلودگي لثه‌ها كمك مي‌كند، از بين مي‌برد.

سازندگان اين آدامس مي‌گويند مصرف‌كنندگان مي‌توانند بدون نياز به مسواك، خمير دندان يا آب تميز، دهان خود را از باكتريهاي آلوده ساز پاك كنند.

آزمايشهايي كه تاكنون با ماده اصلي موجود در اين آدامس يعني پروتئين موسوم به “ك اس ال‪ ” KSL‬انجام شده نشان مي‌دهد اين پروتيين مي‌تواند انواع باكتريهاي مضر مانند استرپتوكوكوس ميوتانس را از بين ببرد.

محققان اين آزمايشها را در محيط آزمايشگاه و در درون موادي كه نظير دندان و لثه انسان هستند انجام داده‌اند و گام بعدي آزمايش اين ماده بر روي سربازان در ميدانها است.

به گفته پاتريك ديوليوكا از دانشگاه كنتاكي اين آدامس مي‌تواند براي تمام كساني كه به خاطر ضرورتهاي شغالي براي مدتي از امكانات بهداشتي مناسب دور هستند مفيد واقع شود.

ليئكا كه سرپرستي گروه تهيه‌كنندگان آدامس جديد را بر عهده دارد نتايج تحقيقات گروه خود را در نشست اخير انجمن داروسازان آمريكا در نشويل واقع در تنسي عرضه كرده است.

به اعتقاد اين پژوهشگر فرمول اين آدامس مي‌تواند موارد مصرف بالقوه گسترده‌اي داشته باشد. مزيت بزرگ اين آدامس در مقايسه با ديگر مواد باكتري كش آن است كه اغلب اين مواد حاوي ماده كلرهگزيداين هستند كه عوارض جانبي نامطلوبي نظير تيره كردن ميناي دندان، تحريك دهان و از كار انداختن حساسيت ذائقه و چشايي را به همراه دارد.

آدامسهاي بدون شكري نيز كه در بازار به فروش مي‌رسد و در تبليغ آنها ادعا مي‌شود در حفظ بهداشت دهان و دندان موثرند هيج كاري نمي‌كنند جز افزايش بزاق دهان و برطرف كردن باقيمانده غذا در دهان از اين طريق. اما اين گونه آدامسهاي تجاري فاقد اثر باكتري كش هستند.

پروتئين ك اس ال‌با هدف قرار دادن غشا بيروني سلول بدن باكتريهاي مضر آنها را از پاي در مي‌آورد.

اين پروتئين بر خلاف مواد باكتري كشي كه در دهان شوهاي تجاري موجود است و بلعيدن آن براي افراد مضر است، در صورتي كه بلعيده شود با سرعت به دست آنزيمهاي درون معده از بين مي‌رود.

اين آدامس در عين حال براي باكتريهاي مفيد موجود در دهان يا در درون معده خطري ندارد.

اما به نوشته هفته نامه علمي “نيچر” ، تا قبل از عرضه اين آدامس به سربازان و يا به بازار بايد آزمايشهاي دقيق و سختگيرانه‌اي بر روي آن انجام شود تا از هر نظر اين اطمينان به دست آيد كه خطري از ناحيه آن براي سلامت افراد ايجاد نمي‌شود.

پیشنهادی